Zahraničí

Kokrhání kohouta i pach hnoje ano. Francie schválila netradiční zákon

Ve Francii schválili netradiční zákon, který chrání zvuky i pachy venkova. Důvodem jsou časté a dlouholeté spory, které vedli rekreanti s původními obyvateli vesnic.

Kokrhání kohouta, bučení krav nebo pach hnoje. Francie dala jasný signál, že se tradičního venkova nevzdá. Tamní senátoři schválili zákon na ochranu takzvaného smyslového dědictví.

Francie tím reaguje na několik soudních sporů. Lidem vadil právě typický venkovský zápach nebo hluk domácích zvířat.

Ani v Česku nejsou podobné spory ničím neobvyklým. Soud před dvěma lety rozhodoval třeba o osudu poníka Berušky z Holubova na Českokrumlovsku.

"Obtěžuje je ten zápach a navýšený imise, který nejsou přiměřený prostředí tady ve vesnici," popsala chovatelka poníka Martina Kubíková.

Související obsah

Rodina nakonec musela mezi sousedy postavit dva a půl metru vysokou zeď. Berušku si díky tomu mohli nechat.

Spory nejčastěji vznikají mezi starousedlíky a přistěhovalci z města, kteří od života na vesnici očekávají větší klid. Zákon, který by chránil typickou vůni českého venkova, není podle obyvatel vesnic zatím potřeba.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz