Kuře

NOVÁ STUDIE: Zmrazte kuře před konzumací, vyhnete se otravě!

NOVÁ STUDIE: Zmrazte kuře před konzumací, vyhnete se otravě!
Zdroj: Thinkstockphotos

Zmrazení kuřecího masa poté, co si ho přinesete ze supermarketu, vám může v nejkrajnějším případě dokonce zachránit život. Proces zmrazování masa totiž podle nové studie zabije až 90 procent buněk zákeřné bakterie Campylobacter.

Bakterie Campylobacter, která se nejčastěji vyskytuje v syrovém drůbežím mase, může způsobit žaludeční nevolnost, zvracení, průjem a v nejhorších případech dokonce i smrt, píše deník Daily Mail.


Vědci z Velké Britanie proto doporučují, aby lidé syrové kuřecí maso před konzumací nejdříve zmrazili. Podle jejich studie obsahuje 6 z 10 kuřat v obchodech tuto bakterii, která infikuje až půl milionu lidí za rok. Ročně dokonce na následky konzumace kontaminovaného masa ve Velké Británii zemře 100 lidí.


Kuřecí maso se do médií dostalo letos už podruhé - a znovu kvůli bakterii Campylobacter. Tehdy vědci varovali, že omývání syrových kuřat napomáhá této škodlivé bakterii v šíření. K problematice se tehdy vyjádřil i hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta: "Zvýšený výskyt je v každém roce zaznamenán v letních měsících. Při jakémkoliv omývání vzniká drobný aerosol, proto je nutné na toto riziko myslet a vhodným postupem ho minimalizovat."

Související obsah


Nyní tedy vědci dodávají další radu. Pokud chcete snížit riziko nákazy zákeřnou bakterií, která může mít fatální důsledky u malých dětí, starších osob a u lidí s oslabeným imunitním systémem, kupujte si mražené kuřecí maso, nebo to čerstvé nechte nejdřív projít procesem zmrazování.


Většina lidí se po nákaze sice zotaví do několika dní, ale v některých případech může infekce bakterií Campylobacter způsobit také syndrom dráždivého tračníku, reaktivní artritidu nebo dokonce vyvolat potrat.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

To je úlet! Němci se procházeli po ulici s obřím kuřetem

Dorty k nakousnutí: Dali byste si sladké kuře?

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz