Domácí

VIDEO: Vyděšená zvěř umírající v bolestech? Pro myslivce standard

VIDEO: Vyděšená zvěř umírající v bolestech? Pro myslivce standard
Zdroj: YouTube.com

Do redakce nám dorazila videa, o kterých vyděšená paní píše, že bychom měli informovat, co jsou myslivci zač a jak se psi chovají k dohledané zvěři. Podle myslivců je to ale normální postup.

Videa, na která byla redakce TN.cz upozorněna, ilustrují tzv. dohledávku zvěře. Zákon o myslivosti každému lovci klade podmínku, že když zvíře netrefí čistě a nezabije jednou ranou, má povinnost postřelený kus dohledat.
 

Když se na to "vykašle" a postřelený kus nechá svému osudu, tak jedná neeticky. Správný postup je takový, že vezme lovecké psy, pustí je na stopu a ti už postřelený kus většinou najdou.
 

Když dorazí například ke stokilovému divočákovi, jde o život nejen praseti, ale i loveckým psům. Pak můžeme sledovat boj na život a na smrt - děsivé video najdete ZDE. Pro citlivé povahy to není příjemná podívaná, pro myslivce je to ale standardní úkon.
 

Zákon o myslivosti říká toto:  
 

Uživatel honitby je povinen zajistit sledování a dohledání zvěře postřelené nebo jiným způsobem poraněné, která přeběhne nebo přeletí do cizí honitby nebo na nehonební pozemky; při této činnosti je oprávněn použít loveckého psa.
 

Osoby provádějící dohledávku zvěře jsou oprávněny v nezbytně nutné míře vstupovat s loveckou zbraní a loveckým psem na pozemky cizí honitby a na neoplocené nehonební pozemky, a to po předchozím vyrozumění uživatele cizí honitby nebo vlastníka, popřípadě nájemce nehonebních pozemků, který se může dohledávky zvěře zúčastnit a který má povinnost provedení dohledávky umožnit. Dohledávku na oploceném nehonebním pozemku je možno provést jen po souhlasu jeho vlastníka, popřípadě nájemce.
 


Lov není čaj o páté
 

Ačkoliv videa ukazující dohledávku zvěře mohou v lidech vyvolat smíšené pocity, myslivci se nedopouští ničeho nezákonného. Podle mysliveckého práva naopak postupují přesně tak, jak se má. Zraněné zvíře dohledat a dorazit, aby se netrápilo. Co vy na to? Jaký máte názor na myslivce? Váš názor nás zajímá.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz