Poškození sluchu může skončit až sebevraždou, varují lékaři!

Až pětině lidí, kteří po silvestrovských oslavách přijdou s problémy k ušním lékařům, zůstávají trvalé následky. Často to bývá neustávají pískání v uších. A i když to zní jako banalita, podle ušních lékařů je právě tento následek silného výbuchu, například petardy, často i důvodem k sebevraždě.

"Poškození může být různé, od nějakého nevýrazného hučení v uších, po zalehnutí, po bolest až dokonce krvácení z ucha," uvedl pro TV Nova lékař Petr Skiba. V lepším případě zaberou infúze a kortikoidy, v horším jsou vláskové buňky potrhány a člověk si nese trvalé následky.

"Léta letoucí máme desítky pacientů, kteří jsou zahlušeni, kteří přijdou o sluch, kteří trpí nedoslýchavostí, nitroušními šelesty," řekl Aleš Hahn, přednosta ORL kliniky FN Královské Vinohrady.

Právě šumění v uších, které se může vystupňovat až do nikdy nekončícího pískání, to je jedno z nejčastějších poškození sluchu.

Pana Kerbera provází nepřetržité pískání v uchu už celých 12 let. Slyší ho 24 hodin denně, když odpočívá, pracuje, usíná.

Jak uvedl Aleš Hahn, ze statistik vyplývá, že kvůli potížím v oblasti ORL dokonce dochází k většímu počtu sebevražd, než třeba kvůli zhoubným nádorům.

S blížícími se oslavami Silvestra lékaři varují, pokud budete mí pocit, že vám petarda poškodila sluch, vyhledejte odbornou pomoc co nejdříve. Čím později člověk přijde, tím menší má šanci na to, že se uzdraví.

M. Kuzdasová / ana, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz