Autolekárničky

POZOR: Za prošlé lékárničky dostanete pokutu! Máte ji?

POZOR: Za prošlé lékárničky dostanete pokutu! Máte ji?
Zdroj: Isifa / Lidové noviny / František Vlček

ANKETA: Před čtyřmi lety si miliony řidičů kvůli změně vyhlášky koupily nové auto lékárničky. Jejich obsah je teď ale většinou prošlý a měl by se vyměnit. Kdo to neudělá, tomu hrozí až dvou tisícová pokuta.

Abyste nedostali pokutu, je důležitá "trvanlivost" věcí uvnitř lékárničky a ta je často delší než čtyři roky. Auto lékárnička musí obsahovat obvazy, trojcípý šátek, náplast hladkou i s polštářkem, škrticí obinadlo, plastovou roušku, pryžové rukavice a zahnuté nůžky. Nůžky by měli být ostré, abyste v případě nutnosti mohli přestříhnout bezpečnostní pás.

Lékaři tvrdí, že je to spíše byznys a důležitější je umět poskytnout první pomoc. "Z medicínského pohledu měnit některé věci v lékárničce považuji za zbytečné. Je to jen velký byznys," řekl deníku Právo Milan Kubek, prezident České lékařské komory. "Znalost první pomoci často rozhoduje o záchraně života, a ne jestli je obvaz prošlý," dodal Kubek.

Novou lékárničku seženeme běžně do 200 korun. Jednotlivě pak za obvazy zaplatíme šedesát korun, dvacet korun za náplasti, třicet za obinadlo, čtyřiadvacet za dva trojcípé šátky, rouška stojí tři koruny, fólie třicet a nůžky asi dvacet korun. Pokud vyměníte všechno, vyšlo by vás to také na zhruba dvě stě korun. Většinou ale není nutné kupovat vše.

 
"Je třeba vyměnit to, co z hlediska expirace zaslouží pozornost – není potřeba kupovat skutečně celou lékárničku," řekl TV Nova dopravní expert Miroslav Charouz.
 

PSALI JSME:

Chystáte se autem na lyže do ciziny? Na tohle si dejte za hranicemi pozor!

Ceny ojetých aut po Vánocích klesají! Ušetřit můžete i 50 tisíc!

Škodovka vyvíjí nový model. PODROBNOSTI o bratrovi Yetiho

Fotograf na Kubě objevil klenot. Tenhle vrak stojí miliony!

NOVINKA PRO ŘIDIČE: Ověřte si stav tachometru pomocí aplikace

TN.cz / vem

K tématu Autolekárničky

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz