Opuštěná místa

OPUŠTĚNÁ MÍSTA: Zapomenuté sluneční lázně Houštka

V lese nedaleko Staré Boleslavi se do dnešních dnů skrývají staré lázně. Málokdo o nich dnes ví, největšího rozkvětu se totiž těšily ještě před rokem 1850. Od té doby prošly několika přestavbami a v současné době již dlouhá léta chátrají.

V první polovině 19. století lázně dokonce navštívil sám císař František I. Při této příležitosti byly lázně přejmenovány na Karolinen Bad a byl zde vztyčen pamětní kamenný sloup s mramorovou deskou. Původně se jednalo o rašelinné lázně, kde se také čepovala Václavka, která vyvěrala z podzemní štoly.

V roce 1917 se stal majitelem Ervín Mandelík, který zde vybudoval tzv. sluneční lázně, jejichž součástí byla i veranda se dvěma kupolemi, podle návrhu architekta Jana Kotěry. Právě díky Kotěrově přestavbě se podle mnohých staly lázně architektonicky mimořádně zajímavé.

Provoz lázní byl ukončen počátkem 2. světové války, během ní lázně sloužily jako lazaret wehrmachtu. V 50. letech tu získávaly azyl korejské děti, přilehlý lázeňský hotel byl tak přejmenován na hotel KIM IR SEN. Poté zde sídlila jazyková přípravka pro zahraniční studenty i vysokoškolská menza.

Související obsah

Dnes je objekt prázdný, minerální železitý pramen ani sluneční paprsky zde už nikoho neléčí, naopak rozpadající se budova by mohla někoho spíše zranit. Co bude s budovou v budoucnu se neví, ve spojení s přilehlým sportovištěm a letním kinem by se však po kompletní rekonstrukci mohlo jednat o hezké sportovně-rekreační centrum.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz