Opuštěná místa

Opuštěný blázinec v Dubí s děsivou minulostí: Podívejte se dovnitř!

Opuštěná tajemná budova s neméně tajemnou minulostí stojí v Dubí v severních Čechách. Bývala to dětská psychiatrická léčebna, kde kdysi dětem dělali elektrošoky a léčili je podáváním LSD...

Bývalá Dětská psychiatrická léčebna v Dubí stojí uprostřed polí. Zub času se na ní hodně podepsal, takže působí skutečně hrůzostrašně. S legendou, která se k ní pojí, by se o téhle budově dal natočit i horor.

Léčebna bývala dříve lesním zámečkem. Výstavní vila pochází z druhé poloviny devatenáctého století. V té době sloužila jako reprezentativní sídlo továrníka Antona Tschinkela. Ten vyráběl porcelán, soudky a také v Dubí založil klimatické lázně. Později ale upadl do konkurzu a o majetek přišel.

Pak archivy o budově nadlouho mlčí. Za okupace sloužila jako škola a po válce se proměnila v ozdravovnu pro děti s tuberkulózou. V obavách z této nemoci a ohrožení pověsti a chodu klimatických lázní v Dubí místní radnice tehdy vydala vyhlášku, která zakazovala pacientům s tuberkulózou opouštět zahradu vily.

  

Psychiatrickou léčebnou pro děti se dům stal v roce 1957. Na dětech se tu zkoušela léčba elektrošoky. Ty se používaly například k "léčbě" homosexuality. A velmi záhy, počátkem 60. let, tu lékaři začali experimentovat s podáváním LSD dětem s psychiatrickými diagnózami. V té době tuto metodu v Československu propagoval světoznámý odborník Stanislav Grof. Pacienty tak navracel do dětského věku a pomáhal jim pochopit a odstranit stará traumata.

Po roce 1968 byly experimenty s LSD zakázány. Léčebna v Dubí ale zůstala. Experimentovalo se v ní pro změnu s rodinným přístupem. Psychicky nemocné dítě provázel jeden z jeho rodičů a žil s ním nějakou dobu v léčebně. Sám se přitom učil, jak se o dítě postarat doma.

Pacienti i lékaři léčebnu opustili v roce 1983. Od té doby celý areál chátrá. Dům je navíc poškozený výbuchem v kotelně. I tak je možné ho koupit. Dlouhé roky je v nabídce za 6,5 milionu korun. Ani takovou cenu ale asi dům nemá. Propadly se mu střechy i podlahy, praskají zdi, z točitého schodiště odpadávají kusy schodů. Tajuplné atmosféře to ale jen pomáhá...

ČTĚTE TAKÉ:

Nejstrašidelnější domy historie: Jaké masakry se v nich staly?

GALERIE: V Thajsku můžete navštívit dům vzhůru nohama

Duševní porucha jako dar či prokletí? Prožil to Einstein i Hemingway!
VÁŠ PŘÍBĚH: Pronásledoval mě duch!
Věřím v posmrtný život, můj mrtvý kluk se mnou mluvil
VAŠE PŘÍBĚHY: Setkala jsem se s duchem

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz