Ebola

Strach z masivní nákazy: SMRTÍCÍ EBOLA mutuje do nové podoby

Strach z masivní nákazy: SMRTÍCÍ EBOLA mutuje do nové podoby
Zdroj: microbiologyfall2010

Ebola se opět ozvala. Epidemie, která v uplynulých měsících sužovala Afriku, potichu odezněla. Teď se ale smrtící virus vrací s novou silou. Virus zmutoval do podoby, díky které se může snadněji přenášet, tvrdí vědci z Institutu Louise Pasteura ve Francii.

Boj s ebolou stále nekončí. Vědci začali zkoumat vzorky krve lidí nakažených při epidemii eboly v Africe. A učinili zásadní objevy. Virus se totiž mění, vyvíjí se a mutuje do podoby, ve které se snáze přenáší.

Související obsah

Jen loňská epidemie zasáhla na 22 tisíc lidí, z toho jich bezmála 9 tisíc zemřelo, oběti byly Guiney, Sierry Leone a Libérie. A právě vzorky krve lidí nakažených v Guineji teď vědci zkoumají. "Víme, že virus se hodně mění," potvrzuje genetik Anavaj Sakuntabhai pro portál bbc.co.uk.

"Je to důležité pro diagnostikování nových případů a následnou léčbu. Potřebujeme vědět, jak se virus mění, abychom s ním mohli bojovat," dodává genetik Sakuntabhai. Není nijak neobvyklé, že se viry v čase vyvíjí. Ebola má vysokou míru mutace, podobně jako chřipka nebo virus HIV. To dává virům výhodu možnosti přizpůsobování se potřebným podmínkám a jsou pak více nakažlivé.

Anavaj Sakuntabhai má jasno v tom, čeho se všichni obávají. "Virus může zmutovat do méně smrtící, ale zato více nakažlivé formy a to je něco, čeho se velmi obáváme," dodává genetik.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Angelina Jolie má neštovice. Ukázala se nemocná na poďobaném videu

Nechutná panenka. Udělali ji podle mrtvé sestřičky. Koupíte dětem ebolu?

hru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz