Nebezpečný výrobek

Nebezpečné výrobky: Pozor na krémy i vlhčené ubrousky pro děti

Nebezpečné výrobky: Pozor na krémy i vlhčené ubrousky pro děti
Zdroj: thinkstockfoto / ministerstvo zahraničí

Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění webu Vitalia za loňský rok označilo 34 nebezpečných kosmetických výrobků, z toho dva byly určeny dětem.

Nebezpečná kosmetika odhalená u nás v minulém roce obsahovala ve výjimečných případech i takové složky jako zakázané ftaláty či olovo. Tedy látky ovlivňující činnost štítné žlázy, ledvin, jater či schopnost reprodukce.

Například vlhčené ubrousky, které jsou určeny i dětem, ve svém složení uvádí látku, která je v kosmetických prostředcích pro děti ve věku do 3 let, které se neoplachují, zakázána, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Riziko spočívá v tom, že po použití výrobku zůstanou složky kosmetického přípravku na pokožce dítěte, přičemž IPBC (3-Jodprop-2-yn-1-yl-N-butylkarbamát) může přestupovat do organismu, kde může negativně ovlivňovat činnost štítné žlázy.

Zdroj: MZ ČR

Ministerstvo zdravotnictví za loňský rok označilo třicet čtyři nebezpečných kosmetických výrobků."Nejčastějším důvodem, v 27 případech, byl neznámý původ těchto produktů. Označení výrobce či dovozce je však velmi důležité,“ říká šéfredaktorka Vitalia.cz Lenka Krbcová. "Kosmetické přípravky totiž nejsou před uvedením na trh EU schvalovány, za bezpečné složení kosmetiky ručí právě tzv. odpovědná osoba.“

Riziko například u krémů pro spotřebitele spočívá v tom, že v případě nastalých zdravotních potíží v souvislosti s aplikací kosmetického přípravku nemají toxikologická střediska možnost zjistit informace o složení přípravku a zvolit tak rychlé a náležité lékařské ošetření.

Zdroj: MZ ČR

V sadě líčení pro děti v krabici Beauty Make-up Set bylo nalezeno velké množství olova. Zde je riziko poškození celé řady orgánů např. ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva.

Související obsah

"Mezi nejnebezpečnější kosmetiku posledních let patří výrobek, který byl značen na obalu jako přípravek určený ke změkčování a rozpouštění ztvrdlého ušního mazu, přičemž v lahvičce byl ve skutečnosti obsažen silný přípravek k odstraňování bradavic. Jeho použití mohlo vést až k závažnému poškození orgánů ucha s následnými poruchami sluchu,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

PSALI JSME:

Rodiče pozor! V dětské kaši z dm-drogerie byly toxické látky

Halucinogenní atropin našli v dětské výživě! Máte ji doma i vy?

Velký TEST mletého masa: Polotovar a barvivo z hmyzu!

Co už děti neznají: Kazety, staré telefony nebo diskety

Z ošklivých káčátek labutě aneb z malých zrůdiček vyrostly krásné ženy

TN.cz / vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz