Pátek třináctého

Pátek třináctého: Proč se ho lidé bojí a co vás v ten den ochrání?

Pátek třináctého: Proč se ho lidé bojí a co vás v ten den ochrání?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Pátek třináctého je v mnoha zemích i kulturách považován za den plný neštěstí. Jenže proč lidi tak děsí? A je možné se nějak smůle v tento den bránit?

Léta letoucí mají lidé z pátku třináctého hrůzu. Kde má tato pověrčivost kořeny? Například pro křesťany to začalo už v ráji. Právě v pátek podle jejich náboženství nabídla Eva Adamovi jablko hříchu, na Velký pátek ukřižovali Ježíše Krista. Při poslední večeři u toho bylo 13 lidí, tím třináctým byl Jidáš. Třináctým písmenem je v hebrejské abecedě M - první písmeno ve slově Mavet, což znamená smrt.

Reálný základ má pověra z pátku 13. října 1307, kdy začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním templářů. Svou teorii mají i obyvatelé severských zemí. Podle jejich legendy se ve Valhale sešlo dvanáct bohů. Toto setkání ovšem překazil třináctý, zlý Loki, který zapříčinil smrt boha radosti a na celou zemi uvrhl tmu.

Nejvíce se však bojí Američané. Jak vychází z průzkumů, kvůli pověrčivosti si až 21 milionů obyvatel USA v pátek třináctého bere v práci volno, ruší pracovní cesty, neodcházejí ze svého domova a snaží se vyhnout jakýmkoli rizikům.

Víte, že...Chorobný strach z pátku třináctého má i svou vlastní diagnózu? Tato fobie se jmenuje paraskavedekatriafobie.

Vy však můžete zůstat klidní. Psychologové vysvětlují, že nejde o žádný nešťastný den, ale o moc psychiky. Pokud si totiž vsugerujete, že se vám v pátek třináctého něco stane, budete roztěkaní a přestanete se soustředit. A neštěstí může být na světě.

Související obsah

Rituály, které pomůžou

Jestli se pátku třináctého i tak bojíte, strachu by vás mohly zbavit některé z následujících rituálů. Ano, jsou trochu úsměvné a působí jak rituál osoby trpící obsedantně kompulzivní poruchou, ale údajně fungují!

• Na první potřebujete talisman (osobní předmět, třeba prsten), misku s vodou, misku s hlínou a svíčku. Talisman položte na stůl mezi ostatní věci, přejte si, aby vás ochránil a sfoukněte svíčku.


• Než přejdete v pátek třináctého přes práh vašeho domova, třikrát si odplivněte. Stejně jako když vám přes cestu přeběhne černá kočka.


• Na kus papíru napište přání, aby se vám nic nestalo a papír spalte nad plamenem svíčky.


• Až budete odcházet ven, překřižte prsty - ukazováček a prostředníček. pak teprve projděte dveřmi.


• Ve dveřích udělejte tři otočky ve směru hodinových ručiček.


• Pokud máte strach o své blízké, dejte jim do kapsy nějaký váš talisman nebo amulet.

ana, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz