Kochleární implantát

DOJEMNÉ VIDEO: Děti i dospělí poprvé slyší zvuk! Pláčou radostí

Tohle video nenechá jedno oko suché. Jde o kompilaci záběrů lidí z celého světa, kterým lékaři a moderní technologie poprvé umožnily slyšet. Skoro nikdo z nich se v tu chvíli neubrání dojetí a slzám...

Podobné záběry se čas od času objeví na internetu nebo o nich informují média. Hlavní roli v nich hrají neslyšící a zázrak jménem kochleární implantát. Jeho část lékaři lidem voperují pod kůži a do vnitřního ucha, kde implantát nahrazuje funkci šneka.

K tomu ještě neslyšící potřebují druhou, vnější část implantátu - řečový procesor. To je vlastně mikrofon zatrčený za uchem, odkud bezdotykově přes kůži procházejí impulsy do voperovaného implantátu.

Pro neslyšící je to opravdu zázračná pomůcka, která jim poprvé v životě umožňuje proniknout do světa zvuků. Kochleární implantáty vznikaly postupně už skoro šedesát let. Teprve moderní technologie je ale umožnily tak zmenšit, zdokonalit a zlevnit, že jsou v posledních letech dostupné už skoro pro každého.

Související obsah

Proto také na videu můžete vidět nejen malé děti, které poprvé slyší, ale i dospělé, kteří prožili celý svůj dosavadní život v tichu. Pohled na ně při prvním seznámení se se světem slyšících je neskonale dojemný. A prakticky nikdo z neslyšících nedokáže v prvotním dojetí zadržet slzy. Patrně to nedokážete ani vy...

Pro neslyšící je každá součást kochleárního implantátu nesmírně důležitá a nelze ji jen tak snadno nahradit. Občas se stává, že ztratí řečový procesor, který se nosí za uchem. O podobných případech jsme vás už informovali:

 

POMOZTE tříleté Nikolce! V Lounech ztratila procesor, díky kterému může slyšet

Kačenka už zase slyší! Našlo se ztracené naslouchátko k implantátu!

Pokud se vám stane, že implantát podobný sluchátku či naslouchátku najdete, rozhodně jeho nález oznamte například policii. K ničemu se nehodí a neslyšící se bez něj neobejdou.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kochleární implantát

Důležité Události

Píše se na Deník.cz