Raketoplán

VIDEO: Evropský miniraketoplán má za sebou úspěšný test

VIDEO: Evropský miniraketoplán má za sebou úspěšný test
Zdroj: esa.int

Včerejší test nového evropského bezpilotního raketoplánu IXV dopadl na výbornou. Test se sice o pár hodin zpozdil, ale poté proběhl bez problémů. Stroj vystoupil do výšky skoro 400 kilometrů a bezpečně se snesl do moře.

Raketoplán nesla evropská raket Vega, která startovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně. Šlo o druhý pokus Evropské vesmírné agentury s prostředkem, který je schopen vrátit se na zem. Tento způsob dopravy do kosmu Evropa vyvíjí hlavně kvůli vysoké nákladnosti "jednorázových" raket.

Inženýři ESA sice zaznamenali drobné problémy, ale i tak považují první výlet stroje do vesmíru za úspěšný. Raketoplán se od raktey oddělil cca po 18 minutách letu, celý jeho okruh trval něco přes hodinu a půl. Poté se na padáku snesl do Tichého oceánu.

Související obsah

Bezpilotní stroj nemá žádná křídla, využívá specifického tvaru trupu, který mu v atmosféře dodává potřebný vztlak. Manévruje pomocí přídavných trysek a nastavitelných řídících ploch. Raketoplán nyní převezou technici do Nizozemí, kde jej ESA podrobí dalším testům.

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Raketoplán

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz