Lavina

Jak se chovat v lavině? Rady, které mohou zachránit život!

Jak se chovat v lavině? Rady, které mohou zachránit život!
Zdroj: Isifa / Fayolle / SIPA

I když jsou laviny v Česku záležitostí jen několika nebezpečných svahů, stále více Čechů vyjíždí za zimními sporty do zahraničních hor, kde už je riziko pádu masy sněhu mnohem reálnější. Podívejte se, co radí odborníci dělat, když už se do padající laviny dostanete.

První rada všech horských vůdců, kterých se zeptáte, jak se chovat, když spadne lavina, je ta, že nemáte vůbec žádnou lavinu spustit. A toho se dá docílit velmi jednoduše: dbát pokynů místní horské služby a nepouštět se na nebezpečné lavinové svahy! Zvláště, když na horách řádí obleva a sníh je těžký a nestabilní, je dobré zajímat se o lavinové nebezpečí z vlastní iniciativy a nespoléhat na varování, které se k vám donese.

"Je dobré si uvědomit, že spolehnutí na pomoc horské služby se může v případě, že jste s přáteli někde daleko od civilizace, stát naprosto fatální chybou. Jste to právě vy, kteří v případě, že to zavalí kamaráda, se musí pokusit o jeho záchranu. Jde o minuty, ne-li sekundy, " píší autoři návodu na českém portálu laviny.cz.

Zůstaňte v klidu

Pokud už se ale do valící laviny dostanete, zní první rada až překvapivě jednoduše. Zůstaněte v klidu! Není to však myšleno tak, abyste si ze situace nic nedělali, spíš jde o zachování si chladné hlavy. Zbavte se všech věcí, které vás příliš zatěžují (lyže, hůlky, těžký batoh) a snažte se dostat plaveckými a podobnými pohyby na povrch laviny, ke kraji sesuvu, nebo se chytit větších trosek.

Vystrčte ruku

Když cítíte, že lavina zpomaluje, pokuste se vystrčit ruku nad povrch a usnadnit tak případným zachráncům hledání. Dost často je na to člověk příliš dezorientovaný, ale vyplatí se to alespoň zkusit. Než se sníh úplně zastaví, dejte si ruce před obličej a zhluboka se nadechnete, abyste vytvořili vzduchovou kapsu kolem vás co největší.

Nebojujte

Když dojde k zaypání, odborníci radí přestat bojovat a zápasit, abyste si rychle nespotřebovali kyslík. Naopak, člověk by se měl zklidnit a relaxovat, aby s dechem vydržel co nejdéle. Nevyplatí se křičet, pokud nad sebou neslyšíte pohyb. Váš křik totiž přehluší i obyčejné kroky ve sněhu.

Jak dlouho vydržíte?

Nejčastěji se uvádí údaje kolem půlhodiny. Záchranáři se spíše přiklánějí k bezpečnějším patnácti minutám. I u nás je však známý případ člověka, který pod lavinou vydržel více než 90 minut. Vaše šance na záchranu se však s každou minutou zmenšují.

Letos si laviny v Čechách vyžádali jednu lidskou oběť, začátkem února zemřel jeden skialpinista v lavině, která spadla v krkonošském Obřím dole. 

Podívejte se na video, jak lyžaře zasype lavina a na jeho záchranu:

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz