Válka

Utíkali jsme jak myši. Zraněné kamarády jsme tam nechali ležet

Utíkali jsme jak myši. Zraněné kamarády jsme tam nechali ležet
Zdroj: Facebook official

Prezident Porošenko tvrdí, že nařídil plánovaný a organizovaný ústup z Debalceve. Očití svědci však vypověděli, že ústup byl vše, jen ne organizovaný. Ukrajinští vojáci museli ustupovat pěšky podél armádní kolony. Mrtvé, a dokonce i zraněné nechali na místě.

Boje a samotný ústup ukrajinské armády z východoukrajinského města Debalceve provázejí děsivé historky. Ačkoliv kyjevská vláda tvrdila, že město není obklíčené a může své jednotky nadále zásobovat, podle vojáků se k nim zásoby nedostávaly celý týden.

Ani ústup se neobešel bez problémů, podle prezidenta Porošenka byl ale organizovaný a vyhlášený potom, co separatisté navzdory mírovým dohodám odmítli do města pustit mezinárodní pozorovatele. Vojáci tvrdí, že jej nařídili polní velitelé, když viděli, že je situace beznadějná. Separatisté útočili i na ustupující jednotky dělostřelectvem a raketami.

Podívejte se na sérii aktuálních reportáží o vývoji na Ukrajině a ústupu armády:

"Věděli jsme, že kdybychom tam zůstali, tak bychom byli buď v zajetí, nebo mrtví,“ řekl britskému listu The Guardian poručík Jurij Prekharia. Svých 50 mužů musel provést lesy a poli, aby dosáhl ukrajinských pozic.

Zdroj: ČTK

Zdravotník Albert Saradin vzpomíná, že rozkaz k ústupu přišel v jednu ráno. Ustupující kolona obrněných vozidel a přibližně tisíce vojáků však padla do léčky proruských separatistů. "Jeden kluk měl utrženou ruku. Ale mohli jsme jen zastavit krvácení, uložit ho a doufat, že ho naberou obrněné transportéry, které jely za námi.“

Ukrajinská strana zatím přiznala 22 padlých a 150 zraněných. Podle ředitele márnice v městě Artemivsk, kam ukrajinská armáda ustoupila, dorazilo 23 těl. Některá se střelnými zraněními svědčícími o boji o jednotlivé ulice Debalceve.

"Žádné město už tam není, je úplně zničené,“ řekl voják s přezdívkou Námořník. "Dvě hodiny po začátku příměří to začalo. Obyvatelé jsou schovaní ve sklepech. Kvůli separatistické střelbě nebylo možné spoustu těl odklidit.“

"Byl to blázinec. Byla to Čečna,“ srovnává voják Igor Nekrasov. Podle něj separatisté naprosto ignorovali dohodnuté příměří. Nekrasov pochybuje, že teď na Ukrajině nastane mír. "Nemůžete věřit Rusům. Oni lžou, lžou, lžou. Nemyslím, že příměří vydrží.“

Související obsah

Jeho slova potvrzuje fakt, že se znovu rozhořely boje v okolí přístavního města Mariupol. Podle ukrajinské tiskové agentury zahájili separatisté další útok na město. Jeho dobytí by otevřelo pozemní cestu na Ruskem anektovaný poloostrov Krym.

vbo, TN.cz

K tématu Válka

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz