ISIS

SVĚTOVÁ HROZBA: Ebola v rukou teroristů ISIS nahání strach!

SVĚTOVÁ HROZBA: Ebola v rukou teroristů ISIS nahání strach!
Zdroj: TN.cz

Britské ministerstvo obrany dostalo za úkol prověřit možnost, že by teroristé z Al-Kájdy nebo ISIS využili virus ebola jako biologickou zbraň. Tři zvažované scénáře ukazují, že potenciální hrozba existuje. Většina informací je ale přísně tajná!

Během loňské epidemie nákazy virem ebola v západní Africe si britské ministerstvo obrany nechalo zpracovat studii, jestli by tento virus mohl být využitelný jako biologická zbraň. Experti na biologické zbraně zvážili tři potenciální scénáře. V dokumentu, který má redakce TN.cz k dispozici, je však většina informací stále utajená.

V souvislosti s hrozbou kontaktoval deník The Guardian přední odbornici na bioterorismus dr. Filippu Lentzosovou. Ta nepovažuje ebolu za zbraň vhodnou pro teroristy, protože nemá okamžité následky. Teroristé se podle ní snaží, aby jejich útoky přinesly okamžitý šok. Ale nakažení virem ebola se může projevit až po třech týdnech.

Lentzosová nevěří ani tomu, že by se terorista mohl v západní Africe záměrně virem nakazit, přicestovat do Evropy a šířit jej například v londýnském metru. Když by se u něj nákaza projevila, jeho zdravotní stav by se tak zhoršil, že by něčeho podobného nebyl schopen.

Související obsah

V případě bioterorismu ale největší nebezpečí nespočívá v počtu nakažených a zabitých. Odborníci se nejvíce obávají paniky a rozvratu společnosti, které by propuknutí epidemie způsobilo. I lokální šíření by si vynutilo nasazení nejpřísnějších bezpečnostních opatření, vyděšené lidi a vysoké finanční náklady. Teroristé, pro něž je strach tím nejlepším spojencem, právě v to doufají.

hru / boch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz