Zahraničí

FBI zveřejnila první vyšetřovací spis k 11. září. Řeší zapojení Saúdské Arábie

Na veřejnost se dostal první odtajněný vyšetřovací spis k teroristickým útokům z 11. září 2001. Na pokyn amerického prezidenta Joea Bidena ho v sobotu večer zveřejnil Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Dokument, který má 16 stránek, se zabývá možným zapojením Saúdské Arábie do útoků. Důkazy ale nepředkládá.

FBI v sobotu večer zveřejnila první z vyšetřovacích spisů k 11. září, které nařídil odtajnit americký prezident Joe Biden. Dokument z roku 2016 řeší podezření, že 19 teroristů přímo podporovala saúdskoarabská vláda. Informoval o tom portál CNN.

Na 16 stránkách se zaměřuje na zaměstnance ambasády Saúdské Arábie a agenta saúdské tajné služby, kteří měli poskytovat "logistickou podporu" přinejmenším dvěma únoscům letadel.

Jednoznačné důkazy o podílu Rijádu na teroristických útocích ale neobsahuje. Saúdskoarabské velvyslanectví ve Washingtonu už ve středu uvedlo, že zveřejnění vyšetřovacího spisu vítá. "Veškerá obvinění, že je Saúdská Arábie strůjcem 11. září, jsou naprosto lživá," dodala ambasáda.

Související obsah

​V sobotu uplynulo 20 let od tragických událostí, které změnily svět. Po nárazu dvou letadel do věží Světového obchodního centra v New Yorku a do sídla amerického ministerstva zahraničí Pentagonu zahynulo téměř 3000 lidí a dalších 6000 utrpělo zranění.

Nedaleko místa, kde stála Dvojčata, svítí 88 obřích reflektorů, které vytvářejí dva světelné sloupy. Jsou vidět na kilometry daleko:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz