Letadlová loď

Unikátní video: Našli legendární bitevní loď Japonců!

Tým průzkumníků objevil u Filipín vrak jedné z největších lodí světa - Musaši. Americké námořnictvo ji potopilo v roce 1944. Loď leží v hloubce více než jednoho kilometru.

Objev oznámil americký miliardář a filantrop Paul Allen, který vede a financuje tým pátračů. Loď leží v hloubce více než jeden kilometr uprostřed souostroví Filipín v Sibuyanském moři. I přesto se týmu hledačů podařilo získat unikátní videonahrávky, které pořídil podmořský robot. Pátrači nejprve určili přibližné místo potopení lodi podle historických záznamů. Pak pod hladinu vyslali podmořský automat.

Důkazem, že jde skutečně o bitevní loď Musaši, je znak na přídi. Připomíná chryzantému, tedy císařskou pečeť Japonska. "Nemůžeme si být zcela jistí, dokud neprozkoumáme detailní fotografie ostatních částí lodě," uvedl nicméně historik Hiromi Tanaka. Podle svých slov ovšem věří, že jde o Musaši.

Loď Musaši je jedním z největších plavidel, která kdy byla vyrobena. Společně s lodí Jamato patřila Musaši k největším a nejlépe vybaveným lodím japonské flotily. Byla dlouhá 250 metrů, široká 40 a její výtlak činil závratných 72 000 tun. 24. října 1944 ji potopili Američané. Zasáhli ji mnoha torpédy a leteckými pumami. Zahynulo tehdy přes 1000 japonských námořníků.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz