Podvod

POZOR: Podvodný mail z Ruska vyděsil Slováky! Může dorazit i k nám

POZOR: Podvodný mail z Ruska vyděsil Slováky! Může dorazit i k nám
Zdroj: isifa.com

Stovky Slováků v pátek vyděsil po otevření emailových schránek vzkaz od ministerstva spravedlnosti. Úředníci však nikomu nic neposlali a lidé se tak stali terčem útoků hackerů.

Poslední dobou se s podobnými nebezpečnými emaily roztrhl pytel. Poslední zaznamenali naši sousedé na Slovensku. V pátek mnoha lidem přišela do jejich schránek pošta od ministerstva spravedlnosti, že proti nim soudy zahajují trestní řízení.

"Vzhledem k přípravě trestního řízení proti vám, navrhujeme seznámit se s dokumenty o podání vysvětlení ve věci samé." Píše se v mailu, jehož údajným odesílatelem je asistentka soudu Hanna Yurková.

(/novinky/bacha-na-emaily-policie-varuje-pred-podvodniky.html)]

Zpráva vyzývá lidi, aby si kliknutím stáhli podklady k tomuto řízení. Kdo to udělal, okamžitě se mu do počítače začal stahovat virus, podle TV Markíza pochází pravděpodobně z Ruska.

Většina takvých virů se vám „zavrtá“ do počítače a může zneužít údaje o vaší platební kartě nebo se dostat i k vašemu internetovému bankovnictví. Vaše bankovní údaje pak mohou být prodány na nelegálním síťovém trhu. Různé typy malwarů  ale mohou uškodit vašemu počítači i v případě, že nepoužíváte internetové bankovnictví a neplatíte online kartou.

Související obsah

Ministerstvo jednoznačně popírá, že by takový mail odesílal. Mnoho lidí se tak stalo obětí hackerů. "Chceme upozornit, že jde o spamy, které šíří nějaký virus a tyto maily ignorujte. Žádná paní Yurková, s Ypsilon na začátku, která je podepsaná pod tímto mailem na ministerstvu spravedlnosti nepracuje," upozornila Slováky prostřednictvím TV Markíza, mluvčí ministerstva spravedlnosti Alexandra Donevová. Na reportáž o podvodu se můžete podívat ZDE.

Jak se takovým podvodníkům ubránit?
 

Pravidelně aktualizujte systém a antivirový program. Neklikejte na věci, které již na první pohled vypadají podezřele. A hlavně, úřady popř. exekuční kanceláře a jiné podobné společnosti, vám taková důležitá oznámení NIKDY neposílají elektronickou poštou.
 

PSALI JSME:

PODVODNÉ EMAILY hrozí exekucí, nic neplaťte a neotvírejte!

Hackeři ovládají některé routery! Nemáte doma napadený model?

Pozor na falešné vyúčtování od O2! Vytáhne z vás peníze


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Pozor na podvodníky na seznamce: jak nenaletět?

Nejen zlatobílé šaty vás zmatou. Černé a bílé políčko na této šachovnici je stejné barvy...

Nejdrsnější Slovák: Držel hladovku, shodil 27 kg a poté ukázal děsivé tělo

TN.cz / vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz