Pavouk

Banány z Teska skrývaly hnízdo smrtelně jedovatých pavouků!

Banány z pultů Tesco skrývaly smrt! Britka Marie Layton v nich našla hnízda s nejjedovatějším pavoukem světa - palovčíkem brazilským. Ten dokáže s přehledem zabít člověka. Vyloučit se taková věc nedá ani v Česku, potvrdil český řetězec.

V banánech z britské pobočky Tesco se skrývalo smrtelné nebezpečí jménem palovčík brazilský. V češtině to nezní nijak děsivě, mnohem výmluvnější je ale jeho řecké jméno Phoneutria, které znamená doslova "vražedkyně". Jde o jihoamerického pavouka, který se před pěti lety dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejjedovatější pavouk světa.

Jako by nestačilo, že jed palovčíka brazilského je nejsilnějším existujícím neurotoxinem, je tenhle druh pavouka navíc dost agresivní. Útočí podobně jako slíďáci, kořist pronásleduje a pak se jí skokem zmocní a ochromí ji kousnutím. Jsou známy případy, že po kousnutí tímto pavoukem zemřeli i lidé, kterým byl podán protijed. A to poměrně nepříjemnou smrtí - ochrnutím dýchacích svalů a zadušením. I ten, kdo nezemře, musí počítat s několikadenními nesmírně silnými bolestmi.

Zdroj: SWNS

Pro muže má palovčík brazilský ještě jedno nepříjemné překvapení. Jeho kousnutí způsobuje tzv. priapismus, tedy dlouhoutrvající (až několik dnů) bolestivou erekci, po níž může následovat i trvalá impotence.

A právě celé hnízdo s kokony a vajíčky přinesl domů z britského Teska v Pontardawe v jižním Walesu manžel paní Marie Laytonové (43). Pavouci byli schovaní přímo uvnitř banánu a banány zase uzavřené v plastovém sáčku. Doma rodině ležely ještě celý jeden den, než se Marie rozhodla dát jeden plod šestileté dceři. "První banán vypadal trochu legračně, tak jsem jí dala jiný a v tu chvíli jsem zjistila, že na něm je pavoučí zámotek. A na dalších banánech taky. Navíc se jedno hnízdo začalo otevírat," popisuje chvíle hrůzy žena.

Související obsah

Protože o těchto pavoucích viděla reportáž, hodila banány i snimi do plastové krabice a tu dala do mrazáku, aby všechny pavouky i jejich vajíčka usmrtila. Mezitím si své podezření potvrdila na internetu a pořádně se vyděsila. Kontaktovala pak i pobočku Tesco, kde banány s pavouky manžel koupil. Chtěla nějaké rady, jak se má zachovat. Na zákaznické lince jí ale jen řekli, že má banány přinést a dostane zpět své peníze.

Tesco je v tom ale nevinně. Banány pocházely z Kostariky a pavouci se do nich dostali už při balení na plantáži. Takové případy se občas objevují i u méně nebezpečných druhů. U palovčíka brazilského tohle riziko zmiňuje i Wikipedie, která říká, že se "může dostat do jiných oblastí ukrytý v zásilce banánů dovážených z Mexika a Střední Ameriky". Ostatně totéž se stalo přesně před rokem a rovněž v Británii. Rodina tehdy dokonce musela uprchnout z domu, když se z trsu banánů - opět z Kostariky - vyhrnuly stovky malých palovčíků brazilských. Více o případu čtěte ZDE: Dům zaplavili jedovatí pavouci z banánu, rodiče s dětmi museli utéct.

Podobné riziko bohužel nelze vyloučit nikdy a nikde. Tedy ani v Česku. Potvrdil to Václav Koukolíček z tiskového oddělení českého řetězce Tesco. "Stává se to. Zhruba tak jednou za pět let. Ty banány se vozí přímo z plantáží, kde se i balí. Opatření proti takovým situacím máme celou řadu, ale ten pavouk je živý organismus. Skrývá se a utíká, takže ho nemusíte vždy odhalit," řekl Václav Koukolíček.

Jeho slova potvrzuje i čerstvý případ z loňského prosince, kdy malého pavouka odhalil mezi banány muž z Ostravy. Okamžitě kontaktoval strážníky a ti zase odchytovou službu. Ta byla nakonec zbytečná - muž pavouka odchytil do sklenice sám. V tomto případě šlo o méně nebezpečného skákacího stromového pavouka jménem maloočka lovecká. Kouše a je jedovatý, ale člověku zpravidla nemůže ublížit. Více o případu čtěte ZDE: Muže z Ostravy vyděsil exotický pavouk. Vyskočil na něj z banánů!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Hitmaker Scooter si zazpíval v reklamě na supermarket a je to trhák internetu!

Poprask v Ikee: Budou se tam prodávat vagíny!

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz