Matematika

Dnešní datum ukrývá TAJEMNÉ ČÍSLO! Zopakuje se až za 100 let!

Dnešní datum ukrývá TAJEMNÉ ČÍSLO! Zopakuje se až za 100 let!
Zdroj: profimedia.cz

Každý čtrnáctý březen je pro matematiky z celého světa významným dnem, protože je zasvěcen jednomu z nejdůležitějších čísel matematiky - Pí. Letos je ale ještě o mnoho výjimečnější, vědci ho proto nazývají Dnem Pí "století."

Proč zrovna dnes? V zápisu data, který se používá v Americe, odkud se "Den Pí" rozšířil do celého světa, se totiž dnešní datum zapisuje jako 3/14, což je zaokrouhlená hodnota Pí. Jenže dnešní datum je výjimečné právě tím, že rok s koncovkou patnáct odpovídá i dalším desetinným číslům tzv. Ludolfova čísla. Zaokrouhleno na deset desetinných míst se totiž rovná hodnotě 3,141592653.

Znamená to tedy, že dnes, americkým zápisem data 3/14/15 přesně v 9:26:53 odpovídal zápis času deseti číslicím Pí. Nepřijde vám to úžasné? Pokud vás to nechává chladnými, vězte, že číslo Pí je kolem nás mnohem více, než byste čekali.

Související obsah

Jedná se o konstantu, se kterou se totiž dá spočítat nejen obsah a obvod kruhu. Je to také číslo, které nikdy nekončí a matematici se přou, zda je číslo periodické (tedy zda mají číslice za desetinnou čárkou nějaký řád, podle kterého jdou za sebou) či je to příklad dokonalé přírodní nahodilosti. Tu ale vyvrací číslo samotné, protože číslice jdoucí za sebou ztělesňují právě dokonalý kruh, a jedině pomocí něj se dají vyjádřit jeho rozměry.

Proto je pro matematický svět Pí tak zajímavý. Pokud se tedy bavíme o výpočtu jakéhokoli cyklu, který se pravidelně opakuje, nutně se s Pí musíme setkat. Ještě vám dnešní datum přijde obyčejné?

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Opravdu jen náhoda? Malý dostal v nemocnici ďáblovo číslo...

Faltýnová, Miss Earth Fajksová a další zcela nahé: Podívejte se na český kalendář roku

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz