U.S. Army

Americká armáda v akci! Tohle všechno SE OBJEVÍ V ČESKU

Americká armáda v akci! Tohle všechno SE OBJEVÍ V ČESKU
Zdroj: isifa.com

516 vojáků a 118 transportérů, které budou ze vzduchu strážit bojové helikoptéry. To je kolona americké armády, která už brzy projede Českem. Američané tím chtějí demonstrovat sílu a ukázat podporu svých spojenců v NATO. Její přesun přes české území už schválila i vláda.

Dragoon Ride. To je název pro obří přesun části americké armády šesti zeměmi. Jeden z praporů, který se v těchto dnech účastní pobaltského cvičení Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) totiž z Estonska, Litvy a Lotyšska zamíří na základnu v německém Vilsecku. Na své cestě projedou také na konci března Českem. Američané projedou Českem třemi trasami rozdělení do třech částí. "Společně by se měli setkat v Ruzyni a dále pokračovat společně na Plzeň a na základnu v Německu," prozradil ministr obrany Martin Stropnický.

Nicméně dá se předpokládat, že se po Česku bude pohybovat ohromná síla. "Přesouvat by se zde mělo 516 osob a 118 obrněných vozidel převážně typu Stryker," uvedl ministr obrany Martin Stropnický po jednání vlády. Nad pozemní kolnou pak budou dohlížet desítky bojových vrtulníků a také česká policie a Vojenská policie. "K přesunu by mělo dojít mezi 29. březnem až 1. dubnem," doplnil Stropnický.

Přes Česko se bude pozemní cestou přesunovat 3. prapor 2. pluku kavalérie. Prapor přes Česko zamíří na svoji domovskou základnu Rose Barracks ve Vilsecku v Německu. Základna sídlí jen asi 65 kilometrů od českých hranic.

Zdroj: tn.cz/ google Maps

Celá operace je neobvyklá tím, že se prapor bude přesunovat vlastními silami. Obvykle se totiž vojáci přesunují letecky nebo po železnici. "Konvoj má viditelně demonstrovat americkou pomoc svým spojencům v NATO a ukázat schopnost severoatlantické aliance se pohybovat přes hranice a území spojeneckých států," uvedl mluvčí americké armády v Evropě Craig Childs.

Související obsah

Podle Childse by měli vojáci navázat kontakt i s místními obyvateli. "Aby ještě více posílily vztahy mezi spojenci v NATO," dodal.

Podívejte se na nedělní reportáž TV Nova:

A co všechno by se v Česku mohlo objevit?

Transportér Stryker

Transportéry Stryker začala americká armáda používat v roce 2002 v rámci její modernizace. Svůj křest ohněm měla tato vozidla v Iráku a od roku 2009 je Američané používají v Afghánistánu.

Obrněnec Stryker má pancéřování s keramickými deskami, které by vozidlo mělo ochránit před střelami až 14,5 mm nebo střepinami z dělostřelecké munice o ráži 152 mm. Stryker má pohon 8x8 a motor o výkonu 350 koní. Maximální rychlost je asi 96 km/h a jeho dojezd je asi 482 km. Hlavní výzbroj většiny verzí tvoří dálkové zbraně Protector M151 s granátometem Mk. 19 nebo kulometem Browning M2. Některé verze Strykerů mají kanón s ráží 105 mm. Transportéry mají ještě ve výzbroji kulomety M240.

Americké jednotky bude ze vzduchu podporovat 12. kombinovaná letecká brigáda. Celá brigáda má ve výzbroji 24 bojových vrtulníků Apache, 38 Black Hawků, 12 Chinooků a 12 záchranářských Pave Hawků. Je otázkou, zda pozemní americkou kolonu bude doprovázet úplně celá brigáda nebo jen její část. Nicméně je dost pravděpodobné, že se na českém nebi objeví vrtulníky Apache a Black Hawk.

AH-64 Apache

Apache je jeden z nejslavnějších amerických bojových vrtulníků. Byl zkonstruován v 70. letech, do výzbroje armády se ale dostal až v roce 1986. Poprvé se zapojil do bojových operací během invaze v Panamě, poté hrál významnou roli ve válkách v Zálivu v Iráku, v Afghánistánu či v Bosně.

Technické údaje:
Délka: 17,76 m
Výška: 4,95 m
Hmotnost prázdného stroje: 5 352 kg
Maximální rychlost: 361 km/h
Cestovní rychlost: 261 km/h
Dostup: 4 800 m
Dolet: 592 km


UH-60 Black Hawk

Black Hawk (Černý jestřáb) je americký víceúčelový bojový vrtulník. Armáda ho využívá k vzdušným útokům i výsadkům. Vyrábí se od roku 1979 a od té doby se účastnil téměř všech konfliktů, do kterých se angažovali Američané - například v Iráku, Afghánistánu nebo Somálsku. Na výrobě dvou verzí (UH-60M a S-70i) se podílí i česká firma Aero Vodochody. Sestavuje kokpity, instaluje elektrické svazky a systémy řízení nebo sestavuje kompozitové díly.

Technické údaje:
Délka: 19,76 m
Šířka trupu: 2,36 m
Výška: 5,13 m
Hmotnost prázdného stroje: 4 819 kg
Maximální rychlost: 357 km/h
Cestovní rychlost: 280 km/h
Dostup: 5 790 m

Dolet: 402 km

Související obsah

CH-47 Chinook

CH-47 Chinook je americký střední transportní vrtulník se dvěma rotory. Vůbec poprvé byl tento vrtulník nasazen v roce 1966 ve Vietnamu.

Technické údaje:
Délka trupu: 15,54 m
Výška: 5,68 m
Hmotnost prázdného stroje: 10 475 kg
Maximální rychlost: 291 km/h
Cestovní rychlost: 256 km/h
Dostup: 6 735 m
Dolet: 185 km

HH-60M Pave Hawk

Je to verze bojového vrtulníku Black Hawk upravená pro převoz raněných.

Délka: 17,1 metrů
Výška: 5,1 m
Maximální rychlost: 360 km/h
Cestovní rychlost: 294 km/h
Dostup: 4 267 m
Dolet: 600 až 818 km

TN.cz / hmr

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz