APLIKACE TN.CZ
Irák

Husajnova hrobka byla zničena v boji s Islámským státem

Husajnova hrobka byla zničena v boji s Islámským státem
Zdroj: Twitter

Hrobka bývalého Iráckého vůdce Saddáma Husajna byla úplně zničena během bojů proti Islámskému státu. Z celé honosné budovy zůstalo jen několik sloupů.

 Boje Iráckých vojsk a milicí proti Islámskému státu nedaleko Tikrítu přibývaly v intenzitě a Irácké síly slíbily obsadit centrum města během 48 hodin.
 

Ale ozbrojenci IS se nehodlali vzdát. I při ústupu zasazovali miny a nástražné výbušniny. Šíitským milicím se nakonec podařilo obsadit město, které bylo pod správou Islámského státu od června loňského roku.
 

Husajnova hrobka byla během bojů naprosto zničena a plakáty s podobiznami bývalého iráckého vůdce, popraveného v roce 2006 za zločiny proti lidskosti, byly nahrazeny vlajkami Šíitských milicí a jejich vůdců, například íránského generála Qasema Soleimaniho, který v milicích figuruje jako poradce.
 

Husajnovo tělo však v hrobce nebylo. Podle místních bylo z hrobky odstraněno už loni a bylo umístěno do bezpečí. Saddám Husajn pocházel z vesnice Audžá jižně od Tikrítu, kde se jeho hrobka nacházela. Teď z ní zůstaly jen ruiny.
 


 

Vítězství nad ozbrojenci Islámského státu je podle vyjádření Iráckých autorit důležitým krokem k obsazení dalších oblastí, v čele se stále obsazeným Mosulem. Lokální obyvatelé Sunnitského původu se však bojí Šíitských milicí, lačnících po odplatě.

hrb, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz