čili papričky

Nová studie: Pálivé papričky jsou lék na bolest, zjistili čeští vědci

Pálivé papričky mohou tlumit chronické bolesti. S tímto převratným objevem přišli čeští vědci z Fyziologického ústavu Akademie věd. V budoucnu by tento objev mohl pomoci s vývojem účinnějších léků. Právě chronické bolesti jsou totiž v současnosti velice obtížně léčitelné.

Člověku se najednou zvýší tep, začne se potit, začne mu být horko - takové jsou pocity pojídačů čili papriček. Může za to výtažek z nich - kapsaicin. Přesto na čili papričky nedají dopustit. "Já čili užívám každý den, naučil jsme to i svojí ženu a není jídlo prakticky, do kterého bychom to nepoužívali," říká jeden z milovníků tohoto pálivého koření.

A nedají na ně dopustit už ani vědci. Podle výzkumu těch českých by totiž mohl výtažek z nich v budoucnu pomáhat s dosud obtížně léčitelnými chronickými bolestmi třeba při poškození nervů po úrazech, při cukrovce nebo při zánětu kloubů.

Kromě léčby bolesti má látka i vedlejší účinky. Zbavit se jich, to bude teď další důležitý úkol českých vědců.Člověk totiž současně s bolestí přestává vnímat i teplotu. "Zatímco normální člověk ponoří ruku do horké vody 50 °C a řekne, to mě pálí, a vytáhne ji, tak člověk, který bral ty alkaloidy řekl, mě to nevadí," řekl vedoucí týmu funkční morfologie Jiří Paleček.

Související obsah

Kdo by si ale myslel, že pojídáním čili papriček vyléčí chronickou bolest, je na omylu. Z trávicího traktu se látka k receptorům nedostane. Tam se musí přímo aplikovat. Cesta k takové léčbě bude ještě dlouhá.

pet/Josef Svoboda a Martina Kuzdasová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz