Komár

Proč je někdo víc poštípaný od komárů? Může za to i pití piva

Někteří lidé jsou náchylnější na poštípání komáry než ostatní. Je mnoho faktorů, které způsobují, že je někdo pro komáry atraktivní a někdo ne. A vědci teď zjistili, že za to nemůže jen to, že máte sladkou krev, ale také jestli pijete pivo.

Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Po grilovačce s kamarády máte celé tělo rudé od komářích píchanců, zatímco vaši kamarádi vyváznou bez jediného pupínku. Odhaduje se, že asi 20 % lidí je náchylnějších na pokousání komárem než jiní. 

Z 85 % za to můžou geny a s tím bohužel nic moc neuděláme. Geny ovlivňují lidské pocení a s tím spojené vyplavování různých chemikálií, především oxidu uhličitého, který na komáry funguje jako magnet. A jednoduše řečeno čím víc se potíte, tím lákavější pro komáry jste.

Komáři si také libují ve vyšší tělesné teplotě. Proto nám víc štípanců uštědří, například když sportujeme. Hmyz má nejraději pot, který je na kůži delší dobu, třeba jeden den. Jednou z prevencí štípanců je tedy pravidelné sprchování.

Dalším faktorem je krevní skupina. Podle výzkumů komáři nejvíc preferují typ 0, naopak poměrně klidní mohou být lidé s krevní skupinou typu A. Naše tělo produkuje chemikálie, podle kterých komáří samičky naši krevní skupinu zaručeně poznají.

Související obsah

Roli hraje také tělesná konstituce – větší lidé a těhotné ženy jsou náchylnější. Větší tělo potřebuje více energie a při jejím spalování se uvolňuje víc oxidu uhličitého, který hmyz cítí až na 50 metrů.

Převratným zjištěním je, že atraktivitu pro komáry ovlivňuje také pití piva. Vědci v Japonsku zjistili, že pokud vypijete třeba jen jednu lahev piva, komáři si vás jako svůj terč vyberou daleko spíš, než když si dáte třeba víno. Pití piva zvyšuje tělesnou teplotu a složky alkoholu, které se dostávají do potu, komáry lákají.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Pivo s přísadou spermatu. Dáte si?

Pivaři, pozor! Nový druh zlatavého moku je na světě

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz