Koronavirus

Mladí lidé v ohrožení! Tato aktivita jim zvyšuje riziko zánětu průdušek

Mladí lidé v ohrožení! Tato aktivita jim zvyšuje riziko zánětu průdušek
Zdroj: Mediafax

Mladí, kteří holdují marihuaně, by se měli mít na pozoru. Odborníci zjistili, že vapování konopí, tedy kouření e-cigaret s konopnou náplní, v jakémkoli množství u lidí ve věku kolem 19 let zvyšuje náchylnost k různým respiračním onemocněním. Navíc roste také riziko smrti v případě nákazy covidem-19.

"Šíření koronaviru ve světě podtrhlo důležitost toho, abychom pochopili, co by mohlo při onemocnění zhoršit respirační příznaky," citovala CNN jednu z autorek studie lékařku Jessicu Braymillerovou.

Právě plíce patří k primárním orgánům, které koronavirus výrazně postihuje. Podle odborníků jsou lidé, kteří kouří marihuanu nebo cigarety, vystaveni vyššímu riziku toho, že se u nich projeví vážné nemoci související s dýcháním.

Související obsah

Ve studii, kterou experti zveřejnili v úterý v časopise Jama Network, se v online dotazníku více než dva tisíce mladých lidí ve věku kolem 19 let přiznalo, že po vapování e-cigaret s konopnou náplní se u nich objevily příznaky respiračních onemocnění. Vapování je přitom považováno za bezpečnější, protože při kouření e-cigarety nic nehoří.

"Mladí lidé, kteří přišli do styku s marihuanou, častěji zápasili s bronchitidou [zánětem průdušek, pozn. redakce] naproti těm, kteří marihuanu nekouřili,“ stojí ve studii. Čím častěji se pak dotyční této neřesti oddávali, tím více se u nich projevovaly různé respirační nemoci.

Vědci tvrdí, že vdechování těchto látek vede k zánětu dýchacích cest, což se projevuje například kašlem nebo sípáním. "Je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, zda se jedná o projevy změn a rozvoj chronických plicních onemocnění,“ doplnil lékař Albert Rizzo.

Podle vědců mohou existovat významné rozdíly mezi užíváním e-cigaret s konopím, a těch s nikotinem. Na to ale bude potřeba více chemických a toxikologických studií. "Užívání jakéhokoliv druhu e-cigaret má nepříznivé účinky na zdraví teenagerů," zdůrazňuje profesor a ředitel programu prevence rakoviny Thomas Wills.

Kouření může zhoršit průvodní příznaky koronaviru. Více se dozvíte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz