Banány

V banánech nejsou jen pavouci. Tohle je další překvapení!

V banánech nejsou jen pavouci. Tohle je další překvapení!
Zdroj: TN.cz

Další případy z Česka potvrzují, že nálezy hmyzu a nejrůznějších pavoučích nebo hmyzích kokonů na banánech nejsou nijak ojedinělé. Tentokrát se zvláštní kukla objevila na banánech v Havířově. A TN.cz ji nechala posoudit odborníky na hmyz...

Série našich reportáží o nálezech pavouků či pavoučích hnízd v banánech odstartovala případem z Velké Británie, kde rodina v banánech objevila kokon i s mláďaty palovčíka brazilského. Jde o nejjedovatějšího pavouka světa, který dokáže s přehledem zabít jedním kousnutím i člověka. Jen opatrnost matky zabránila tomu, aby pavouci zabili její dceru a zamořili dům. Více o případu čtěte ZDE: Banány z Teska skrývaly hnízdo smrtelně jedovatých pavouků!

Na tuto reportáž začali reagovat čtenáři TN.cz a do redakce přišlo několik fotografií podobných kokonů na banánech jako byl ten v Británii. I tentokrát si lidé nezvaných hostů povšimli a raději je izolovali i s banánem ve vzduchotěsné krabici. Více čtěte ZDE: Smrtící pavouci z banánů jsou i v Česku! FOTO jako důkaz

Poslední podobný objev učinila čtenářka Magda Pochtiolová v Havířově. Vše vyfotografovala a obrázky zaslala do redakce. "Minulý týden jsem si přečetla vaši reportáž o jedovatých pavoucích na banánech. To jsem ještě netušila, co objevím včera na banánech. Pravděpodobně nepůjde o toho jedovatého pavouka, ale na každý pád je to nepříjemný nález," napsala čtenářka.

Zdroj: TN.cz

TN.cz nechala fotografie posoudit v Entomologickém oddělení Národního muzea. Vzhledem k tomu, že kokon tentokrát obsahoval celou kuklu, usoudila čtenářka správně, že nepůjde o pavouka. To nám potvrdili i dva oslovení entomologové.

Zdroj: TN.cz

"Podle zaslaných fotografií lze skutečně usuzovat, že kukla patří některému z motýlích druhů (vypadá to spíš na exuvii - tedy že motýl už se vylíhl). Podle velikosti bude patřit některému z tzv. drobných motýlů, např. některému z molů nebo zavíječů. Obecně mají banánovníky v tropech mnoho škůdců, ale v tomto případě mohl banán posloužit i některému z evropských druhů, jehož housenka pro své zakuklení hledala pouze vhodné místo. Takto malé druhy je ve stadiu housenky a zejména kukly velmi obtížné nebo i nemožné určit. Často jediným způsobem, jak se dobrat přesnějšího určení, je nechat hmyz vylíhnout a doklad po usmrcení zakonzervovat," zněla reakce entomologa Jana Šumpicha z Národního muzea.

Zdroj: TN.cz

Později svůj odhad připojil i jeho kolega Jan Macek: "Podle mého názoru se jedná jednoznačně o motýlí kuklu, s největší pravděpodobností nějakého zástupce čeledi můrovitých (Noctuidae). Také by se nemělo jednat o druh žijící na banánech, housenky většiny druhů můr před zakuklením, často i na větší vzdálenosti, aktivně vyhledávají nejvhodnější místa k zakuklení. Tazatelku upozorněte, že jakékoli obavy ze zdravotních rizik jsou proto zcela zbytečné."

Ačkoli se oba entomologové shodli, že poslední nález nebyl nijak nebezpečný, laika asi nepotěší, ale spíše vyděsí. I vzhledem k občasným záchytům mimořádně jedovatého palovčíka brazilského, se tedy vyplatí banány v obchodě dobře prohlédnout. Pokud podobný objev učiníte i vy, vyfotografujte ho a pošlete na zpravy@nova.cz.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz