Klíšťata

Čeká nás invaze klíšťat! Čtěte, kdy se nechat očkovat

Odborníci letos čekají invazi klíšťat. Díky mírné zimě totiž klíšťata přežívají v přírodě celoročně. Na jaře jsou navíc hladová a hledají si hostitele. Už teď se jim to daří, jak jsme se sami přesvědčili. Najít klíště u domácího mazlíčka není nic výjimečného.

O tom, že se klíšťata už probudila, svědčí i předpověď jejich aktivity. Většinou se začíná vydávat od dubna, letos ji na internetu najdete už od poloviny března.

Mírná zima navíc klíšťata nevyhubila. Přežilo jich velké množství, a odborníci tak očekávají jejich invazi. Už teď jsme v počtu případů klíšťové encefalitidy první v Evropě. Nemoc může mít trvalé následky, navíc si každý rok u nás vyžádá alespoň jeden život.

Související obsah

Přestože se po návratu z vycházky hned prohlédnete a klíště odstraníte, může být pozdě. Encefalitidou vás totiž klíště může nakazit už dvě hodiny po přisátí. Nemoc přenášejí i nedospělá klíšťata. Člověk je většinou ani nezaznamená. I lymská borelióza je vážné onemocnění. U něj ale klíště potřebuje k nakažení člověka alespoň den.

Kdy se očkovat?

Podle odborníků ještě není pozdě. Vysoký stupeň ochrany proti nemoci a to až 95 procentní zaručí sice až druhá dávka očkování, lékař ji ale může podat už 2 týdny po aplikaci první dávky.

Zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

To znamená, že pokud se člověk nechá naočkovat už teď, druhou dávku stihne ještě na začátku dubna, kdy se očekává, že prudce stoupne aktivita klíšťat. Navíc proti klíšťové encefalitidě se dá očkovat celoročně a epidemiologové říkají, že lepší je třeba i jen jedna dávka očkování než vůbec žádná.

Co se týče lymské boreliózy, proti ní zase naopak není vakcína a ani v blízké době nebude. Na rozdíl od encefalitidy se dá ale léčit a to antibiotiky.

PSALI JSME:

Bleší invaze v Česku! Jak je vyhnat z domova? RADY A TIPY

Zákeřné klíště: Po kousnutí budete alergičtí na maso!

Klíšťová encefalitida zaútočila přes kozí mléko! Nakazili se tři lidé

TN.cz / vem,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz