Islámský stát

Evropě hrozí chemický útok od IS! Víme, kde islamisté chtějí udeřit!

Evropě hrozí chemický útok od IS! Víme, kde islamisté chtějí udeřit!
Zdroj: Isifa.com/ thinkstockphotos.com

Tisíce lidí zasaženo smrtícím chlórem. To není apokalyptická představa nebo hrůzostrašná vzpomínka na 1. světovou válku, ale možná brzká realita pro obyvatele Velké Británie. Přední odborník na chemické zbraně totiž varoval, že podobný útok by mohl velmi brzy provést Islámský stát.

Plukovník ve výslužbě Hamish de Bretton-Gordon, bývalý velitel divize chemické a biologické obrany britské armády a NATO, varoval, že Británii reálně hrozí chemický útok. Hrozbu podle něj představují domů se vracející bojovníci ze Sýrie a hlavně Iráku.

Bretton-Gordon se obává, že by teroristé z ISIS mohli vyrobit nástražná výbušná zařízení a přidat k nim nádoby s chlórem. Podobné zbraně totiž využívají při obraně Tikrítu a ještě větší nasazení armádní specialisté předpokládají, až irácká armáda postoupí k Mosulu.

Riziko představují vracející se džihádisté. V Iráku se totiž naučili konstruovat nástražná výbušná zařízení a chlór lze ve Velké Británii získat zcela legálně! Až 90 000 tun!

"Získat zbraně a střelivo by bylo v Británii hodně složité, ale můžete si obstarat až 90 000 tun chlóru. A to bez jakékoliv licence. Mohlo by se to stát ve vlaku, v metru nebo na důležitém fotbalovém zápase. Když v uzavřeném prostoru uvidíte ten žlutozelený plyn a ucítíte zápach, tak vzniklá panika způsobí jatka," svěřil se plukovník se svými obavami listu Daily Mirror.

Zdroj z britské rozvědky Daily Mirroru hrozbu potvrdil: "Islámský stát chce spáchat šokující útok na západě, aby využil strachu vyvolaného útoky na Charlie Hebdo v Paříži. Jejich oblíbeným cílem by se mohl stát nějaký dopravní uzel. Záběry by se pak šířili po internetu a vyvolávaly paniku po celém světě."

Související obsah

Hrozba přichází v době, kdy si svět připomněl dvacetileté výročí od útoku japonské sekty Óm šinrikjó na tokijské metro, který 20. března 1995 zabil 12 lidí a více než tisíc zranil. V dubnu uplyne sto let od prvního masivního nasazení bojového plynu v 1. světové válce, kdy Němci použili hořčičný plyn u belgického města Ypry.

Související obsah

Bretton-Gordon se minulý týden vrátil z Iráku, kde místním silám a britským speciálním jednotkám radil, jak v případě chemického útoku postupovat. Že je situace v Iráku vážná naznačuje i skutečnost, že britská armáda dopravila speciálním jednotkám SAS protichemické obleky. Islámský stát se k velkým zásobám chlóru dostal při dobytí Mosulu, města s rozvinutým chemickým průmyslem.

"Islámský stát má spoustu chemických zbraní. Hlavní cenou je Mosul, jejich hlavní město v Iráku. Pokud ho ztratí, ztratí celou zemi a budou se muset stáhnout do Sýrie," dodal plukovník.

Reportáž britské stanice BBC pak za asistence pyrotechniků irácké armády ukazuje, jak teroristé využívají chlór v bombách u silnic. Snaží se jimi demoralizovat příslušníky irácké armády a vystrašit civilní obyvatelstvo.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz