Lék

Češi jsou mistři v nadužívání léků: Některé kombinace jsou smrtelné!

Češi jsou mistři v nadužívání léků: Některé kombinace jsou smrtelné!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Ráno, v poledne, večer, někdy i v noci a v průběhu dne - Čechů, kteří několikrát denně užívají velké množství léků najednou, přibývá. Kritickou mezí je přitom podle odborníků už konzumace více jak pěti léků najednou. Čím více léků člověk konzumuje, tím větší je pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Čeští důchodci do sebe cpou příliš mnoho medikamentů. Dvě třetiny z nich užívají více než šest léků najednou. Bez určitého množství preparátů se neobejde 90 procent lidí ve věku 65 - 74 let. Nad tuto věkovou hranici už žije jen velmi málo lidí, kterým by léky nebyly denním chlebem.

To je případ i osmasedmdesátiletého Františka S., kardiaka a cukrovkáře, který denně spolkne 21 pilulek dvanácti různých medikamentů. "Beru léky na krevní tlak, rozšiřování cév, ředění krve a na odvodňování. Jako diabetik si k tomu ještě třikrát denně píchám inzulín," říká senior ze středních Čech a dodává: "Léků jsem bral ještě daleko víc, ale doktorka v nemocnici vzkázala mému praktickému lékaři, ať je ubere, že jich beru moc. Tak teď místo 15 různých druhů léků beru dvanáct."

Ve spotřebě léků patří Češi podle průzkumů v Evropě dlouhodobě mezi přeborníky. Lékaři jim nejvíce předepisují hlavně léky na krevní tlak a přípravky proti bolesti. V loňském roce dodaly podle OECD farmaceutické firmy do lékáren a nemocnic zboží za 55,1 miliardy korun. V porovnání s rokem 2003 se částka zvýšila o 33 % a denní spotřeba léků o 27 %.

Jak vypadá týdenní dávka léků u vás nebo u vašich blízkých? A na jaké choroby tyto medikamenty berete? Pošlete nám informace a fotografie na zpravy@nova.cz

Konzumace více léků zároveň má mnohá úskalí, pacienta může v krajním případě i zabít. Účinky medikamentu se totiž mohou působením jiného druhu snížit nebo dokonce vyrušit. Na nežádoucí účinky by měli podle SÚKL dávat pozor především lidé, kteří užívají léky obsahující účinnou látku warfarin, která ředí krev.

Související obsah

Největší riziko podstupují lidé, kteří berou léky na srdce a na revma. Podle společnosti Infopharm zemře v Česku ročně na následky nevhodného zkombinování léků až 150 lidí. 


Kde vám poradí? 

Najděte si jednoho lékaře, který bude vědět o všech vašich lécích a bude jejich užívání vést v patrnosti. Informujte ho o všech dalších medikamentech, které vám předepíšou specialisté. Jak se vyhnout zdravotním komplikacím, které může nevhodná kombinace látek v lécích způsobit, radí například Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, jež uvedla do provozu bezplatnou online poradnu Znám své léky.

Upozornit na úskalí zdravotnického systému a nesprávného užívání léků v běžné praxi chce rovněž i Ústav lékového průvodce. Tento projekt podporuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Projekt lékového průvodce považuji za ojedinělý pokus, jak zlepšit stav hospodaření s léky v českém zdravotnictví. Ukazuje se totiž, že i dobře míněné informace vážených autorit mohou být protichůdné a nesrozumitelné pro lékařskou praxi. Situace je pak nepřehledná nejen pro pacienty, ale někdy také pro samotné lékaře. Zvláště v době internetu, kdy snadno můžete získat zcela protikladné zprávy o nemocech a jejich léčení, je důležité, aby lidé věděli, kde získat seriózní a vědecky ověřené informace," řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Nejohroženější skupinou jsou klienti domovů důchodců. Výsledky zjištění Ústavu lékového průvodce ukazují, že senioři v těchto zařízeních spolykají v průměru více než 10 tablet za den, včetně volně prodejných přípravků. Celkem 79 % seniorů je přitom v užívání léků zcela závislých na ošetřujícím personálu, ať už vlivem snížené rozhodovací schopnosti či demence.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tragická smrt hvězdy seriálů: Předávkoval se!

Velké neštěstí: Zpěvačka Marcela Holanová je po požití léků v kritickém stavu

Petra Stěhulová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz