Transplantace

Mladíkovi zachránila život operace, pak zemřel při nehodě

Mladíkovi zachránila život operace, pak zemřel při nehodě
Zdroj: tn.cz / facebook

Před dvěma lety dostal problematický mladík Anthony Tremayne Stokes z Atlanty druhou šanci. Ačkoliv to původně zamítli, nakonec mu lékaři provedli transplantaci srdce. Mladík sliboval, že se polepší. V úterý zemřel v kradeném autě po honičce s policií.

A srpnu roku 2013 sledovala celá Amerika zoufalou matku Melencii Hamiltonovou, jak plakala před nemocnicí v Atlantě, kde lékaři odmítli jejího syna Anthonyho zapsat na čekací listinu na transplantaci srdce. Patnáctiletý mladík trpěl srdeční vadou. Podle matky mu zbývalo 6 až 9 měsíců života.

Mediální tlak nakonec zabral a lékaři své rozhodnutí přehodnotili. Původně se obávali, že chlapec nebude dodržovat přísný pooperační režim. Stokes totiž už v minulosti několikrát rady lékařů ignoroval. Navíc nežil zrovna spořádaným životem.

Jeho matka sice tvrdila, že má za sebou jen nějakou tu rvačku ve škole a lékaři jej odmítli zařadit na čekací listinu kvůli stereotypům. Ve skutečnosti jej do jeho patnácti let stihla policie třikrát zatknout kvůli vloupání.

Když dostal nové srdce, tvrdil, že si váží druhé šance a že se nyní změní. Nezměnil. K zatčením přibyla další. Sedmnáctiletého mladíka zatkla policie před jeho smrtí celkem jedenáctkrát. Kromě vloupání do domů kradl Stokes auta, řídil bez řidičského průkazu, nedovoleně se ozbrojoval nebo kradl zboží v obchodech. Na kontě měl dokonce obvinění z vyhrožování teroristickým útokem.

V listopadu jej policie zatkla, když řídil ukradené auto a měl u sebe kradenou zbraň. Majitelka vozu požádala policisty, jestli by si s ním nemohla promluvit. „Snažila se mladíkovi domluvit, ale ten ji začal vyhrožovat, že jak jej pustí z vězení, tak po ní půjde,“ vzpomíná pro list Atlanta Journal-Constitution policejní důstojník, který Stokese na podzim zatýkal.

Stokes na Facebooku často pózoval se zbraněmi, velkým množstvím hotovosti, kterou těžko získal legální cestou, nebo když kouřil marihuanu. První fotka s jointem se na Facebooku objevila jen necelého půl roku po transplantaci srdce.

Asi nikoho nepřekvapí, za jakých okolností mladý kriminálník v úterý zemřel. Nejprve zastavil řidiče černé Hondy Civic a se zbraní v ruce mu automobil ukradl. Pak se pokusil vloupat do domu důchodkyně, ale když zjistil, že je stařenka doma, rychle utekl. Jenže policie si kradeného vozu všimla a začala Stokese pronásledovat. Ten nezvládl řízení, vyletěl ze silnice, srazil chodce a vrazil do poutače jedné banky. Nehodu neměl šanci přežít.

Související obsah

Jeho osud odstartoval nové kolo debaty o tom, zda měl před dvěma lety dostat nové srdce. Nedožil se ani svých osmnáctých narozenin. Americká média se snaží kontaktovat Stokesovu matku, ta se ovšem k případu syna, pro něhož žádala druhou šanci, odmítla vyjádřit.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz