Trosečník

Trosečník přežil dva měsíce na převrácené jachtě! Jedl ryby

Trosečník přežil dva měsíce na převrácené jachtě! Jedl ryby
Zdroj: ČTK

Takřka zázrakem se zachránil ztroskotaný americký jachtař Louis Jordan. Přes dva měsíce musel vydržet na moři na trupu své převrácené lodi. Živil se syrovými rybami a pil dešťovou vodu. A zůstal v překvapivě dobré kondici.

Sedmatřicetiletý jachtař Louis Jordan se v lednu vydal na desetimetrové jachtě Angel z přístavu Conway v Jižní Karolíně. Měl v plánu jen krátkou vyjížďku na moře, ta se mu ale neplánovaně protáhla.

Jordanově jachtě se v bouři zlomil stěžeň a pak se navíc převrátila dnem vzhůru. Zarputilý jachtař to ale nevzdal a přežil. Pobřežní stráži později řekl, že jedl jídlo, které měl zabale né na cestu a později syrové ryby, které si z převrácené lodi nachytal sítí. K tomu pil dešťovou vodu.

Na dně převrácené lodi dokázal Louis Jordan přežít 66 dní a urazit tisíc kilometrů. Pak ho, sedícího na lodi, spatřili a zachránili námořníci z tankeru, který proplouval kolem. Když muže vyzvedl vrtulník, ukázalo se, že je po takové době v překvapivě dobré formě. Byl schopen stát i chodit. Převezli ho sice do nemocnice, ale později byl propuštěn.

 

Jachtaře přitom, záchranáři už odepsali. Nenahlásil směr nebo cíl své plavby a nebylo jasné, kam tedy plul. To ztížilo práci záchranářů, kteří museli prohledávat obrovský prostor. Po deseti dnech se úsilí najít ztraceného trosečníka vzdali.

Když si mohl Louis Jordan poprvé po více než dvou měsících telefonem promluvit s blízkými, omlouval se otci za ztrátu lodě. "Nemohl jsem to opravit, nemohl jsem se plavit zpátky. Je mi líto té ztráty," prohlásil Louis v emotivní nahrávce konverzace, kterou zveřejnila stanice NBC. Otec mu pochopitelně odvětil, že důležité je jen to, že se vrátil živý a zdravý.

Kapitán pobřežní stráže Krysten Pecora na tiskové konferenci vysekl trosečníkovi poklonu: "Je to docela pozoruhodné. Pomohla mu jeho síla a ochota žít a pokračovat dál." Sám Louis Jordan prohlásil, že se po celou dobu své nedobrovolné samoty na moři modlil.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz