Kvalita života

Zveřejnili žebříček KVALITY ŽIVOTA. Takhle jsme na tom my!

Zveřejnili žebříček KVALITY ŽIVOTA. Takhle jsme na tom my!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Kvalita života v Česku je 22. na světě! Vyplývá to z žebříčku Indexu společenského rozvoje, který podle ekonomů poukazuje na ucelenější přehled o výkonnosti země. Nejlepší život je podle tohoto srovnání v Norsku, Švédsku a Švýcarsku.

Podle nejnovějšího žebříčku s názvem Index společenského rozvoje (Social Progress Index), který sleduje společenský a ekonomický rozvoj a úroveň životního prostředí ve 133 zemích světa, se Česko umístilo na 22. místě. Češi si meziročně polepšili o jednu příčku a v hodnocení dopadli lépe než například Slovensko, Polsko či Itálie.

"Česká republika si v tomto žebříčku vede lépe, než v porovnání čistě ekonomických ukazatelů, což dokumentuje vyspělost české společnosti v ostatních oblastech. K dobrému umístění nám pomohly například nízká kriminalita a vysoký stupeň osobní bezpečnosti nebo zlepšení životního prostředí. Slabinami je ovšem úroveň školství a nízká míra tolerance vůči minoritám. Větší pozornost těmto problémům by nás posunulo nejen v tomto žebříčku, ale především zlepšilo stav naší společnosti jako takové," uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Na vrcholu žebříčku jsou Norové, na dalších místech pak Švédové, Švýcaři, Islanďané a Novozélanďané. Na konci srovnání jsou naopak rozvojové země zejména z Afriky, ale například i Afghánistán nebo Jemen. Žebříček obsahuje 161 zemí, jen u 133 z nich jsou však statistiky kompletní.

Kompletní žebříček se všemi dílčími kritérii, ze kterých se Social Progress Index skládá, najdete ZDE:

Žebříček kvality života

Typ souboru:xlsx

"Inkluzivní růst vyžaduje, aby bylo dosaženo jak ekonomického, tak sociálního rozvoje. Výzkumy došly k překvapivému zjištění, že výše HDP zdaleka nepatří mezi klíčové faktory sociálního rozvoje. Z Indexu společenského rozvoje pro rok 2015 jsou dobře patrné nástrahy vyplývající z přílišné koncentrace na výši HDP jako takovou. Pokud země chtějí vybudovat pevné základy pro ekonomický rozvoj, musejí investovat nejen do ekonomických institucí, ale zejména do sociálního vývoje," vysvětlil Michael E. Porter z Harvard Business School.

Související obsah

Jako příklad je uváděna Kostarika. Ta ač má HDP na hlavu více než dvakrát menší než v Itálii a Jižní Korey, tak dosahuje mnohem vyšší úrovně sociálního rozvoje než tyto dvě země. Opačný případ je USA. Ta má HDP na 1 obyvatele 51 340 dolarů, ale vede si poměrně špatně v noha oblastech měřených v indexu včetně zdraví a pocitu štěstí. "To je staví až za země s nižší HDP na hlavu, jako je např. Kanada a Velká Británie," uvádí Deloitte.

Co je Index společenského rozvoje

Index společenského rozvoje pro rok 2015 je vytvořen jako doplnění HDP a jiných ekonomických ukazatelů s cílem poskytovat ucelenější přehled o celkové výkonnosti země. Jde o jeden z nejpropracovanějších světových systémů vyvinutých pro měření společenského rozvoje a o první systém, který měří společenský rozvoj nezávisle na HDP.

Index poskytuje podrobný přehled o tom, zda mají obyvatelé přístup k široké škále oblastí, podle nichž se hodnotí sociální rozvoj, jako jsou např. základní služby, příležitosti, lékařská péče, vzdělání, bydlení, uspokojivá policejní ochrana, práva a svoboda bez diskriminace. Index společenského rozvoje se zjišťuje z 52 nezávislých ukazatelů.

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz