Zákon

Lidé, kteří "bydlí" na radnicích, už exekutorům neutečou

Lidé, kteří "bydlí" na radnicích, už exekutorům neutečou
Zdroj: isifa.com

Statisíce lidí čeká změna. Uvažuje se totiž o změně zákona a lidé tak budou muset na úřadech hlásit i své přechodné bydliště, tedy místo, kde bydlí více než 90 dní. Tato novela má bojovat i proti lidem, kteří se před exekucí "skrývají" na úřadech.

Institut trvalého pobytu na radnici se patrně brzy stane minulostí. A statisíce lidí, kteří takhle oficiálně "bydlí", se budou muset přihlásit k trvalému pobytu jinde. "Trvalý pobyt se bude hlásit na ohlašovnách, a to podle místa skutečného pobytu občana (s výjimkou pobytů rekreačních, studijních apod.)," napsalo ministerstvo vnitra ve zprávě, kterou obhajuje nový chystaný zákon o evidenci obyvatel.

Přechodný pobyt tak budou mít lidé na té adrese, kterou si zvolí a která bude v místě, kde skutečně trvale žijí a mají tam rodinu nebo zaměstnání. Zákon by měl změnit praxi, kdy se někteří lidé na útěku před exekutory raději odhlásí ze svého bytu a zaregistrují se jako bezdomovci na radnici. Ministerstvo varuje, že pokud neprojde nový zákon, počet takových lidí poroste. Už teď jich přitom je 375 tisíc.

Související obsah

Kromě toho se na úřady hlásí i lidé, kteří sice spořádaně a bez dluhů žijí v obci či městě, ale pronajímatel jejich bytu jim nedal svolení přihlásit se k trvalému pobytu. Podle nového občanského zákoníku přitom tihle nájemníci už souhlas majitele bytu nebo domu nepotřebují. K zapsání trvalého pobytu jim stačí nájemní smlouva.

Lidé přihlášení na radnicích státu vadí. A to nejen kvůli tomu, že tak utíkají před dluhy, ale i z prostého důvodu, že je pak lze jen obtížně kontaktovat.

Kromě toho ministerstvo plánuje vrátit do zákona i povinnost hlásit přechodný pobyt, pokud se lidé vystěhují ze svého domova na více než 90 dnů. V tomto případě je důvodem například to, že lidé, kteří bydlí jinde než na své trvalé adrese, neplatí poplatky za svoz odpadu. A na to pak doplácejí městské pokladny.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz