Domácí

Češi se topí v exekucích! Jejich počet neustále stoupá

Češi se topí v exekucích! Jejich počet neustále stoupá
Zdroj: TN.cz

Počet exekucí, kterým čelí Češi, se v loňském roce zvýšil. V předchozích letech byl přitom podle exekutorské komory trend opačný - exekucí ubývalo. Poslanecká sněmovna současně schválila novelu zákona, která například dovoluje nezadluženému z manželů vybrat polovinu peněz z bankovního účtu.

828 tisíc. Právě tolik exekucí loni úředníci zahájili. Oproti roku 2013 jde o znatelný nárůst."V průměru máme na jednoho dlužníka tři až pět řízení," uvedl prezident exekutorské komory David Koncz.

Může prý za to hlavně nezodpovědnost občanů, špatná finanční gramotnost i vliv insolvenčních řízení. Průměrná vymáhaná částka se loni pohybovala okolo 78 tisíc.

O problému exekucí dnes jednali i poslanci. Sněmovnou prošla novela, která by měla lépe chránit majetek nezadluženého z manželů. "Pokud bude exekutor sahat na úet manžela může jít jen do poloviny zůstatku," tvrdí ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Související obsah

Připravují se i další změny, které by mohly už brzy platit. Podle novely, kterou předložil Jeroným Tejc z ČSSD a která je ve druhém čtení, by každý zásah exekutora měl nahrávat. Novinky chystá i ministerstvo spravedlnosti - účty chráněné před exekutory. Vyřešit to má tuto absurditu: dlužníkovi exekutor nesmí zabavit například životní minimum, když mu ale tyto peníze přijdou na účet, exekutor je paradoxně strhnout může.

"Bude existovat chráněný účet na který ten exekutor nebude moci a budou na něj chodit nezabavitelné částky člověk si s tím bude moci normálně hospodařit," vysvětluje ministr.

Novelu dostane vláda na stůl do poloviny letošního roku.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Erbová přišla po sražení exekutora o auto a už se chlubí na Facebooku novým

Strach z exekuce! Jan Nedvěd je na pokraji zhroucení

TN.cz / TV Nova / Tereza Šnoblová,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz