Historie

Co se změnilo za 50 let? Skončily spartakiády, antikoncepce a Májka přežily

Co se změnilo za 50 let? Skončily spartakiády, antikoncepce a Májka přežily
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

V dějinách lidstva je 50 let takřka zanedbatelný úsek. Jenže pro jednoho člověka to je víc než polovina života. Co všechno se za posledních 50 let změnilo?

Rok 1965 přinesl některé důležité milníky, které změnily životy tisícům lidí. Některé věci z té doby se používají do dneška, ale mnohé z nich odvál čas a už si na ně vzpomenou jen pamětníci. Co se za 50 let měnilo a co přežilo půl století? Sestavili jsme velký přehled:

Co přežilo:

Antikoncepce
V roce 1965 dorazila do Československa antikoncepce a mohla se tak i u nás rozjet sexuální revoluce. Za minulého režimu sice nebyla dostupná tak jako je nyní, ale i tak přinesla zásadní zlom v sexuálním chování. Někteří lékaři ale už od 70. let varují před jejími vedlejšími účinky a obavy přetrvaly do současnosti. Výhrady vůči ní má i katolická církev.


Zdroj: Thinkstockphotos

 

Paštika Májka
Začala se vyrábět Májka. Češi si tuto paštiku velmi oblíbili a nejen na dovolenou ji vozí po celém světě. Například na pobřeží Jadranu se stala doslova legendou. Během let přišel výrobce Májky firma Hamé i s některými jejími variantami. Nejnovější jsou příchutě s brusinkami, se zeleným pepřem nebo kuřecím masem.


Zdroj: oficiální zdroj

 

Člověk ve volném vesmíru
18. března vystoupil do volného kosmu první člověk - Alexej Archipovič Leonov. Znamenalo to další významný krok v dobývání vesmíru. Výstupy do kosmu se osvědčily a astronauti je podnikají i v současnosti, aby vyzkoušely různé pokusy.


Zdroj: Thinkstockphotos

 

Komerční družice
Nebyl to ale jediný milník v dějinách kosmonautiky. Ve stejném roce byla vypuštěna první komerční telekomunikační družice Intelsat I přezdívaná Ranní ptáče. Následovaly ji desítky dalších a život bez satelitního vysílání, satelitní předpovědi počasí či satelitní navigace si snad nyní už nedokážeme představit.


Zdroj: Thinkstockphotos

 

Alobal
V roce 1965 se v československých obchodech poprvé objevil alobal. Vynalezli ho sice už na konci 19. století ve Švýcarsku, ale až v 60. letech 20. století se ho naučili dělat i Čechoslováci. Výrobcem byl národní podnik Kovohutě Břidličná.


Zdroj: Thinkstockphotos

 

Tramvaj T3
V 60. letech se začala vyrábět legendární československá tramvaj T3. V závodě Tatra Smíchov, který spadal pod ČKD, se vyrobilo celkem 14 tisíc kusů, což je světový rekord. Tramvaje T3 dodnes jezdí v Česku, Bosně a Hercegovině, Rusku, Rumunsku nebo na Ukrajině. 

Co nepřežilo

Spartakiáda
Na začátku července roku 1965 se v Praze na Strahovském stadionu konala třetí československá spartakiáda. Zúčastnilo se jí 380 tisíc cvičenců. Spartakiáda ale minulý režim nepřežila. Do revoluce už se konaly jen tři, poslední v roce 1985. 

Provoz na Karlově mostě
Rok 1965 znamenal definitivní konec automobilového provozu po pražském Karlově mostě. Od roku 1883 po něm jezdila koňka, od roku 1905 tramvaje a od roku 1908 dokonce i autobusy. Všechna tato doprava ale historickou památku ničila, a tak od poloviny 60. let se smí na Karlův most pouze pěšky.


Zdroj: oficiální zdroj

 

Vzducholodě
V 50. letech se v americké armádě ještě běžně používaly vzducholodě. Od 60. let ale byly postupně všechny vyřazeny a nyní se vzducholodě v dopravě používají jen výjimečně. Mnohem častější je jejich komerční využití.


Zdroj: Thinkstockphotos

 

Celokovová auta
Do 60. let se v automobilovém průmyslu využívaly kovové nebo kožené součástky. Od 60. let začaly i do tohoto průmyslu masivně pronikat plasty. Znamenalo to velkou úsporu a auta si tak mohla dovolit i střední třída. Zároveň to ale znamenalo menší odolnost některých částí.


Zdroj: profimedia.cz

 

Šílené lékařské metody
Ještě v 60. letech se běžně v psychiatrii používala lobotomie (řez do mozku) nebo inzulínové šoky. Pacientům byla v obrovském množství podávána glukóza. Po ní upadali pacienti do komatu, což přineslo jejich zklidnění. Jenže mělo to i neblahé vedlejší účinky včetně nadměrného tloustnutí.


Zdroj: oficiální zdroj

 

Válka ve Vietnamu
V roce 1965 zuřila válka ve Vietnamu. Proti sobě stál jižní Vietnam podporovaný západním blokem a sever, který měl za zády komunistické státy. Válčilo se až do 70. let, kdy vláda USA své vojáky stáhla a zvítězil Severní Vietnam. Země se sjednotila v jeden socialistický stát.


Zdroj: profimedia.cz

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz