Berlín

Unikátní záběry osvobozeného Berlína z roku 1945! BAREVNÉ!

Některé dosud nepublikované záběry osvobozeného Berlína z roku 1945 spatřily světlo světa v neobvyklé podobě. Jsou totiž profesionálně dobarvené tak, abychom si mohli zničenou německou metropoli prohlédnout v realistických barvách.

Unikátní video ve vysokém rozlišení pochází z dílny německé společnosti Kronos. Je profesionálně dobarveno a opatřeno zvukovými efekty, protože originální film byl samozřejmě hluchý. Záběry jsou také profesionálně vyčištěné od šumu a při pohledu na ně bychom bez historických kulis těžko poznali, že se díváme na autentické video z roku 1945.

Video ukazuje nejznámější berlínské památky, které byly vystaveny hrůzám konce druhé světové války, kdy spojenci bombardovali město dlouhé měsíce. Nejdříve shodila své bomby Británie v průběhu války, destrukci dokonali Sověti při útoku na město při jeho osvobozování v roce 1945.

Související obsah

Na unikátních záběrech je budova Reichstagu, Brandenburská brána, bulvár Unter den Linden, berlínský dóm či Alexanderplatz, ale i obyčejné obytné domy, vše poničené masivními boji největšího konfliktu lidských dějin.

Vidět jsou ale i lidé z té doby. Vojenský veterán bez nohy, britští vojáci střežící svůj sektor, všudypřítomné portréty Stalina. Kolemjdoucí sledují strhávání poničených budov, případně se sami podílejí na obnově vlastních obydlí. Vidět jsou i uprchlíci, kteří se po nedávné válce vracejí domů. Po sedmdesáti letech je to jako cestovat strojem času.

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Berlín

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz