Registr přestupků

Pokuty za přestupky prudce vzrostou! Dopadnou na recidivisty

Pokuty za přestupky prudce vzrostou! Dopadnou na recidivisty
Zdroj: Thinkstockphotos

Politici plánují velkou změnu přestupkového zákona. Bude více trestat zejména opakované přestupky. Únik před spravedlností recidivistům stíží také registr přestupků. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Za opakovanou drobnou krádež pokuta až třicet tisíc korun místo nynějších patnácti. Opilcům, kteří ruší noční klid, se hlasitá produkce prodraží z pěti tisíc na patnáct. Urážka na cti bude pokutována až šestinásobnou částkou: místo dnešních pěti tisíc korun by pachatel při opakování tohoto přestupku zaplatil až třicet. A bloková pokuta udělená na místě, která dnes nepřesahuje tisícovku, se může vyšplhat až na pětinásobek, píší dnešní Lidové noviny o plánu na nové vyšší tresty za přestupky.

Uvedené částky jsou pokuty, které se objevily v novele zákona o přestupcích z dílny ministerstva vnitra. Návrh již prošel ústavně-právním výborem, sněmovnou by mohl být schválen na konci května. Výrazně tvrdší finanční postihy mají pomoci v boji s drobnou kriminalitou. "Je to krok proti nejošklivějšímu protiprávnímu jednání, které nedosahuje míry trestného činu,“ popisuje záměr poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) z ústavně právního výboru. Přitom jen za loňský rok řešili čeští strážníci přes milion přestupků. Myšlenka, kterou se řídili legislativci vnitra, je, že lidi přísnější tresty od nepřístojností odradí.

Novinkou je také registr, který bude pachatele a jejich prohřešky zaznamenávat. Doposud se evidovaly hlavně přestupky dopravní, do databází by měly přibýt i ty proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku, jichž každoročně přibývá.

Nový registr míří hlavně proti recidivistům, kteří si ze zákonů nedělají těžkou hlavu. „Nezřídka se stává, že si lidé z trestu nic nedělají a přestupky páchají dál. Tomu se snažíme zabránit,“ vysvětlil předseda ústavně právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Pokud zloděj v obchodě opakovaně ukradne věci za méně než pět tisíc korun, jedná se pouze o přestupek. Úřady „výtečníka“ trestají jen na základě krádeže, při které byl chycen.

Nový registr by ale upozornil, že k činu nedošlo poprvé a trest by byl pachateli udělen podle toho, kolik takových přestupků již má na svém kontě. Za opakovaný přestupek může být sankce až dvojnásobně vyšší. Nejvíce se prodraží opakované zakládání černých skládek a poškození veřejného prostranství, za které se bude muset místo nynějších padesáti zaplatit až pětasedmdesát tisíc korun.

tn.cz / gar

K tématu Registr přestupků

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz