Maturita

MATURITA Z ČEŠTINY: Studenti protestují, že je těžká! Zkuste si ji

MATURITA Z ČEŠTINY: Studenti protestují, že je těžká! Zkuste si ji
Zdroj: Profimedia

Maturity z češtiny vyvolaly pobouření mezi některými studenty. Vznikla i petice, za jejich zmírnění. Má ale i své odpůrce - ti se maturantům vysmívají, že nemají ani triviální znalosti.

Včera se v celé zemi konaly maturity z češtiny. Skoro 75 tisíc studentů skládalo didaktický test a písemnou práci z českého jazyka a literatury. Češtinu měli povinnou a k ní si mohli volitelně vybrat zkoušku buď z matematiky nebo cizího jazyka.

Ačkoli zkouška z matematiky je tradičně největším problémem - loni ji nesložila čtvrtina lidí - bouře se tentokrát rozpoutala i kolem testů z češtiny. Vznikla dokonce petice, která volá po "zmírnění kritérií hodnocení didaktického testu".

A čím studenti argumentují? "Kvůli nepřiměřené náročnosti, zvláště pak pro studenty maturitních oborů učilišť. Kvůli nejasně definovanému rozsahu požadovaných znalostí, což zásadním způsobem ztěžovalo až znemožňovalo adekvátní přípravu," píše se v petici.

Didaktický text z českého jazyka a literatury:

Maturitní test z češtiny

Typ souboru:pdf

Kromě toho si studenti stěžují na "necitlivě provedené otázky, jež mohou být pro mnohé testované nepřijatelné (náboženství, zabití dítěte)". Vadí jim také nedostatečný čas k vypracování a "nepřiměřené ohodnocení" některých otázek.

Pod peticí se na webu zatím shromáždilo něco málo přes tisíc podpisů. Jinak se ovšem studenti se zlou potázali. Přímo pod textem petice jim lidé vzkazují, aby se namísto zakládání petic raději pořádně naučili češtinu.

Související obsah

"Jen tak pro srandu jsem ten Váš test prubnul. 45 ležérních minut s pivem v ruce a to jsem češtinu nějakej ten rok neviděl. Obtížnost je triviální, přiznám, že jsem si nevěděl rady s těmi spisovateli, ale to je vlastně jediná pořádná věc na naučení," píše muž pod nickem HaloHalo.

"Jsem ve druháku a test jsem zvládla na 80 % a to jsem nad tím strávila jen 40 minut. Tak tady prosím neříkejte, že to bylo moc těžké nebo že na to bylo málo času. Kdybyste někdy ve škole dávali pozor nebo aspoň při zkoušce zapnuli mozek, zvládli byste to. A pokud ne, tak nevím, proč chodíte na maturitní obor," tvrdí Pája Lhotáková.

"Měli jste se radši učit, než vymýšlet hloupé petice, které mají omluvit vaši nepřipravenost. I bez literárních otázek se ten test napsat dá. I studenti učilišť se můžou naučit česky," doporučuje uživatel Vaniloni. "Zmírnění? Není náhodou potřeba 44 % na splnění? Co byste ještě panebože chtěli?" vzkazuje zase studentům Klára Strakonická ze Zlína.

A co vy? Myslíte, že byste test z češtiny dali? Prohlédněte si ho výše a srovnejte s výsledky zde:

Maturitní test z češtiny - výsledky

Typ souboru:pdf

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TEST PŘESNOSTI: Opilý vs. zdrogovaný marihuanou: Kdo toho víc zvládne?

Maturitní fotky nešťastníků: Pobavte se nad cizím neštěstím

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz