Vesmír

Bludná ruská raketa je stále ve vesmíru! Může spadnout kamkoliv

Dosti netradičním způsobem by se na Zemi měla vrátit ruská raketa Progress, která vezla zásoby kosmonautům na mezinárodní vesmírnou stanici. Agentura Roskosmos nad ní totiž ztratila kontrolu a na naši planetu tak dopadnou pouze ohořelé trosky. Raketa již sice měla být na kusy, oproti předpovědím ale stále krouží po obloze.

Ruská vesmírná agentura potvrdila, že menší trosky lodi, která z větší části shoří při průletu atmosférou, skutečně mohou během pátečního dne dopadnout na povrch Země. Nikdo ale není schopen říci, kam to bude.

Roskosmos se nechal slyšet, že "pravděpodobně do moře," což je vzhledem k tomu, že oceány a moře tvoří skoro dvě třetiny povrchu planety, skutečně vyčerpávající informace. Experti na balistiku se dráhu lodi stále snaží propočítat. Nicméně vzhledem k tomu, že je raketa neovladatelná, bude výpočet trajektorie trosek extrémně obtížný a pravděpodobně i značně nepřesný.

Související obsah

Bezpilotní loď Progress odstartovala koncem dubna a měla doručit astronautům zásoby a technické vybavení. Vstoupila však na špatnou oběžnou dráhu a stala se neovladatelnou. Podle Roskosmosu bylo příčinou nečekané roztočení rakety, které znemožnilo kontrolnímu centru ji ovládat.

Loď není stavěná pro návrat na Zemi, proto většina z ní po opětovném vstupu do atmosféry shoří. Informace kosmické agentury samozřejmě budeme sledovat  a o dopadu kusů lodi budeme průběžně informovat. Web, který počítá možné místo a čas dopadu, již vydal přes desítku informací, kdy a kde by mohlo vesmírné plavidlo vstoupit do atmosféry, nicméně zatím ani jedna se neukázala jako správná.

Možným cílem dopadu trosek je tak zatím prakticky celý svět včetně našeho území. O případných dopadech trosek vás samozřejmě budeme informovat na TN.cz.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘIJDE TO UŽ DNES! Vědci objevili obří asteroid, který míří k Zemi!

V Mléčné dráze jsou prý miliardy planet s podmínkami pro život

jox, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz