APLIKACE TN.CZ
Pojišťovna

Pojišťovny by měly určovat, jakou péči pacient dostane a od koho

České zdravotnictví jako trh, do kterého nebude stát mluvit, ale zároveň ušetří peníze. Taková je představa Adama Vojtěcha, o kterém se spekuluje jako o možném kandidátovi šéfa hnutí ANO Andreje Babiše na post ministra zdravotnictví.

Jeho plán zvedl ze židle politiky napříč celým politickým spektrem. Vojtěch navrhuje, aby pojišťovny samy stanovovaly, jakou péči zaplatí, kolik za ni dají a také komu. Stát by do toho, jak pojišťovny hospodaří s veřejnými penězi, nezasahoval.

Plán teprve osmadvacetiletého analytika ministerstva financí, který má na starost pracovní skupinu pro zdravotnictví, odhalil web Aktuálně.cz, politici napříč stranami s ním ale nesouhlasí.

"Já jsem slyšel hodně nesmyslných nápadů ve zdravotnictví, ale tenhle je skutečně mimořádný," ohradil se proti plánu lékař, poslanec a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

S návrhem nesouhlasí ani poslankyně KSČM Soňa Marková: "Neviditelná ruka trhu do zdravotnictví rozhodně nepatří."

Politici se také obávají, že by takový systém existenčně ohrozil některá zdravotnická zařízení. Pojišťovny by s nimi postupně přestaly uzavírat smlouvy a takové nemocnice by mohly zaniknout. Nebo by byly v důsledku nevýhodných smluv oproti jiným znevýhodněny. Varuje lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.


Související obsah

Autor tohoto scénáře ale obavy kritiků vyvrací a trvá na tom, že volný trh by byl výhodnější. "Samozřejmě za podmínky, že by byly pojišťovny přísně kontrolovány. Bylo by totiž potřeba zajistit, aby žádná z pojišťoven nezvýhodňovala vybrané lékaře či nemocnice," řekl Vojtěch Aktuálně.cz

Politici nesouhlasí ani s Vojtěchovou představou, že by jeho plán ušetřil peníze ve zdravotnictví. "Na Slovensku tento úřad řídili, předpokládané náklady na něj byly 500 milionů slovenských korun a nakonec to stálo 1,8 miliardy," podotýká poslanec ČSSD Jaroslav Krákora.

Související obsah

Pokud by se podobný nápad dostal až do Poslanecké sněmovny, podle reakcí napříč politickým spektrem by šanci na úspěch zřejmě neměl.

ČTĚTE TAKÉ:

Neplaťte u lékaře zbytečně! Jak poznat, co vám hradí pojišťovna?

Nešidí vás lékař? Zkontrolujte si ho u své pojišťovny! NÁVOD

Hrozivý PŘEHLED: Tyto typy rakoviny Čechy napadají nejčastěji!

Neslýchané! Gynekolog si nechal platit za preventivní prohlídky!

vbo, Martina Kuzdasová, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz