Cyklistika

Šaty dělají cyklistu aneb co si obléknout na kolo?

Vyrazit na cyklistický výlet v žabkách, bavlněném tričku a kšiltovce není, jak jistě uznáte, úplně dobrý nápad. Co tedy mít při vyjížďce na sobě pokud to s cyklistikou myslíte alespoň trochu vážně?

Nejde začít ničím jiným, než helmou. Přilba je základním bezpečnostním prvkem, bez ní rozhodně nedoporučujeme kamkoliv vyjíždět. Slušná helma pro dospělého se dá dnes sehnat kolem 1500 korun, což v porovnání s možnými následky pádu je cena zanedbatelná. "A když už si tu přilbu koupíme, tak jí vozme na hlavě a ne na řídítkách," apeluje na nezodpovědné cyklisty produktový manažer společnosti Progress Cycle David Dostál.

Není ovšem helma jako helma. Odborníci radí se vyvarovat nákupu přilby v supermarketu nebo bazaru. "Určitě doporučuji přilbu vybírat ve specializovaném cyklistickém obchodě, kde máte jistotu, že vám poradí vyškolený personál," doporučuje David Dostál. Kvalitní přilbu poznáme podle toho, že má uvnitř nalepený štítek, který garantuje, že splňuje normu EN 1078. Při samotném nákupu přilby by nám měla po nasazení helma dobře sedět na hlavě a hlavně nepadat a nijak po hlavě necestovat. "Klidně se v ní při výběru v obchodě předkloňte a zavrťte hlavou, ani tehdy by vám neměla z hlavy padat," radí David Dostál.

Helmou ovšem vhodné vybavení na kolo nekončí. Pozornost bychom měli věnovat také tomu, v jakém oblečení na kolo usedáme, značně totiž ovlivňuje náš komfort během jízdy. "Kvalitní cyklistické oblečení nám umožní v sedle strávit více hodin a oddálí pocit nepohody a chladu," vysvětluje produktový manažer společnosti Progress Cycle Jan Štembera.

Když žádné speciální cyklistické oblečení doma ještě nemáme, měli bychom začít nákupem kvalitních cyklistických kraťasů. Ty by měly obsahovat antibakteriální vložku, která nám umožní se déle cítit v sedle komfortně. Na výběr jsou kraťasy elastické i s volným střihem. Ty elastické volí většinou sportovně ladění jezdci, pro cykloturisty bývají většinou vhodnější kalhoty s volným střihem.

Dalším důležitým prvkem cyklistické výbavy jsou rukavice. Nejen, že pohlcují část vibrací od řídítek, ale také zabraňují nepříjemnému odření dlaní v případě pádu z kola. Komfort zvyšují například gelové výstelky na dlaních rukavic. Pohodlí na cestách také umocníme volbou funkčního spodního prádla, tedy lehkého trika, které odvádí pot od těla do další vrstvy oblečení. A co si obléct na toto funkční prádlo? "To nejhorší, co si můžete obléct na funkční spodní prádlo je bavlněné tričko. To totiž obvykle nasákne pot a vám je potom pochopitelně zima," vysvětluje Jan Štembera. Vhodnější je tedy cyklistický dres, který je prodyšný a umožňuje potu se co nejrychleji odpařit.

Když vyrážíme na delší výlet, musíme počítat i se změnou počasí a případným deštěm. Proto je dobré si s sebou do batohu vzít i pláštěnku či jinou lehkou bundu. "Cykloturistům většinou postačí klasická pláštěnka z PVC, pokud jste ale sportovec, tak se předpokládá, že se budete na kole potit a je lepší, aby byla ta pláštěnka nebo bunda schopná odvádět pot od těla a měla by být prodyšná," doporučuje Jan Štembera.

Na závěr lze poradit i ve výběru barev. Černou si nechte na večer do divadla, na kolo volte pokud možno spíše pestřejší barevné oblečení. Ideálně s reflexními prvky. Budete tak lépe vidět, což zvýší vaši bezpečnost v silničním provozu.

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz