Cyklospeciál

CYKLOSPECIÁL: Na pohodový výlet pro rodiny s dětmi do Polabí

Po minulém trošku náročnějším výletu na Karlštejn si zajedeme odpočinout do rovinatého Polabí. Trasa po zpevněných cestách nás zavede do Nymburka, lázeňských Poděbrad, i do Libice nad Cidlinou.

Výlet začínáme v Nymburku. Královské město Nymburk bylo založeno ve 13. století Přemyslem Otakarem II., dnes má 15 tisíc obyvatel a je mimo jiné důležitou železniční křižovatkou. Dominantou města je gotický cihlový kostel svatého Jiljí, za vidění určitě ale stojí i cihlové hradby s hranolovými baštami, renesanční radnice nebo hydroelektrárna na Labi.

Právě kolem vodní elektrárny vyrážíme po cyklostezce podél Labe proti proudu do Poděbrad. Povrch je asfaltový, stromy kolem stezky poskytují v horkém počasí stín, a tak se jede hezky a cesta rychle ubíhá. Přibližně po šesti kilometrech vjíždíme do Poděbrad. Můžeme pokračovat stále podél vody dál směrem k soutoku Labe a Cidliny, doporučujeme si ale udělat odbočku do města.

Poděbrady jsou lázeňské město a v jejich centru můžeme narazit skoro na každém kroku na léčivý pramen. Ty nejhezčí najdeme bezesporu v lázeňském parku. Kromě areálu lázní stojí v Poděbradech určitě za zmínku poděbradský zámek nebo celé Jiřího náměstí s pomníkem Jiřího z Poděbrad od sochaře Bohuslava Schnircha.

Poděbrady, jakožto město odpočinku, také nabízejí velkou nabídku restaurací a kaváren, v kterých si můžete odpočinout. Kolo však v centru města, zejména kolem lázeňského parku, budete muset vést, z velké části se totiž jedná o pěší zónu.

Zdroj: Google Maps

Z Poděbrad pokračujeme dál podél Labe až k soutoku s řekou Cidlinou. Po celou cestu, z Nymburka až k řece Cidlině, máme nesčetné možnosti občerstvení, to poslední se nachází právě u soutoku obou zmíněných řek. Od soutoku pokračujeme tentokrát již podél Cidliny do Libice.

Libice nad Cidlinou byla dle archeologických nálezů osídlena již v době bronzové. Od konce 8. století se na území obce nacházelo slovanské sídlo. Dnes je na jeho místě památník slavníkovského hradiště se základy paláce a kostela z poloviny 10. století.

Z Libice nad Cidlinou pokračujeme už po nefrekventované silnici přes obce Choťánky, Vrčení, Pátek a Křečkov zpátky do Nymburka. Oproti cyklostezce podél Labe již není cesta tolik atraktivní, silnice jsou však velmi málo frekventované, a tak se po nich dobře jede i s malými dětmi.

Za Křečkovem si vychutnáme jediný úsek mimo asfalt, k silnici č. 330 dojedeme po hezké polní cestě. Jediným nepříjemným úsekem z celé trasy je právě až závěrečný dojezd do Nymburka po zmíněné silnici č. 330. Není ale dlouhý a po chvíli jsme již ve městě.

V Nymburku máme za sebou přibližně 30 kilometrů jízdy, pokud si budeme prohlížet i města Nymburk a Poděbrady, ukáže nám tachometr o nějaký ten kilometr navíc. Celá cesta je po rovině a až na krátký úsek mimo hustý silniční provoz. Výlet doporučujeme zakončit v nymburském pivovaru, kde se odehrává děj známého filmu Postřižiny. Tak na zdraví a na viděnou u dalšího dílu!

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz