Klokánek

Chyba úředníků. Bezproblémové děti poslali do pasťáku

Kvůli hrubé chybě úředníků ústeckého magistrátu skončilo 8 sourozenců v ústavu pro problémovou mládež, upozornilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Jinde nebylo místo a tak je poslali do výchovného ústavu ve Žluticích na Karlovarsku.

Děti přitom měly zajištěné bydlení v ústeckém Klokánku a podle pečovatelů s nimi nikdy nebyly žádné problémy. Magistrát se ale prý obával, aby kvůli potížím Fondu ohrožených dětí, který Klokánky provozuje, děti neskončily na ulici.

Osm sourozenců v rozmezí od jednoho do patnácti let se vloni dostalo do situace, kdy se o ně jejich vlastní matka už nedokázala postarat. A tak Justína, Vanesa, Esmeralda, Šeherezáda, Marko, Lenka, Luboš a Honza museli do klokánku.

"Soužití rodičů bylo konfliktní, otec rodinu opustil a matka neměla prostředky, aby děti zajistila," řekla TV Nova vedoucí ústeckého Klokánku Daniela Brníková.

Podle ní ale s dětmi, o které v Klokánku pečovaly tzv. tety, nikdy nebyly žádné problémy. "Jsou to hodný děti, ony opravdu nepatří tam, kde teď jsou. Měli všechny jedničky, dvojky, maximálně trojky na vysvědčení. Byly oblíbené ve třídě, doma poslouchaly."

Související obsah

Jenže úředníci se rozhodli poslat děti jinam. V Klokánku prý mohly zůstat maximálně rok a tato doba vypršela. Přesun dětí posvětil i soud.

"Bylo hodně těžkém dětem tohle sdělit. Všichni jsme to oplakali," dodala Brníková.

"Byly odvezeny do zařízení, které bylo jediné ochotné přijmout tak velkou skupinu dětí. Nechtěli jsme je rozdělit," brání mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová rozhodnutí umístit děti do zařízení, kde končí nejhorší dětští delikventi.

Související obsah

S tím ale nesouhlasí ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozhodnutí úředníků vnímá jako chybné. Děti se podle něj do takového zařízení vůbec dostat neměly.

"Pravděpodobně došlo k chybnému rozhodnutí úřednice ústeckého magistrátu a v návaznosti na to také k rozhodnutí soudu, které je v rozporu s metodikou," řekl tiskový mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Právě soud teď může děti z ústavu "vysvobodit", do jeho rozhodnutí ale děti zůstanou na Karlovarsku. Tam je jejich matka, která za nimi do Klokánku pravidelně chodila, bude jen těžko navštěvovat.

vbo, Martin Kočárek, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Klokánek

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz