CVVM

Soužití s Romy je problém a vláda s tím nic nedělá, zlobí se Češi

Soužití s Romy je problém a vláda s tím nic nedělá, zlobí se Češi
Zdroj: Mediafax

Podle většiny lidí je soužití s Romy problematické. Alespoň to vyplývá z nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Za velmi špatné je označilo 36 % dotázaných, za spíše špatné pak 47 %. Naopak jako dobré hodnotí soužití s romskou menšinou jen 14 % lidí.

Oproti loňskému výzkumu se hodnocení soužití Romů a neromské většiny v České republice příliš nezměnilo. Jako špatné ho loni hodnotilo 83 % dotázaných, kladně se k němu vyjádřilo 12 %.

Bezmála polovina oslovených lidí žije v blízkosti Romů a celých 64 % těchto lidí vidí vztahy v této oblasti negativně, a to právě kvůli přítomnosti Romů. Je to vůbec nejhorší číslo od roku 1998. Jako lepší hodnotí vztahy dotázaní z menších obcí, naopak horší je situace ve velkých městech s výjimkou Prahy.

Respondentům byla položena i řada otázek na zvýhodňování nebo naopak znevýhodňování Romů při zapojování do některých oblastí života. Více než polovina lidí souhlasí s tím, že Romové mají horší možnosti při hledání zaměstnání. Byla to ale jediná oblast, ve které jsou na tom podle dotázaných Romové hůř, než ostatní.

Související obsah

Asi třetina si pak myslí, že se hůře uplatňují ve veřejném a občanském životě. Naopak 20 % dotázaných si myslí, že jsou Romové v těchto oblastech zvýhodňováni. Tři pětiny (57 %) lidí si postěžovalo, že Romové se daleko snáze dostanou k bydlení, než neromské většina. Pozitivně hodnotili jejich možnosti také v oblasti rozvoje vlastní kultury nebo při jednání na úřadech.

Lidé jsou ale z velké části znepokojeni přístupem vlády k řešení soužití s Romy. 61 % dotázaných uvedlo, že se jím vláda nedostatečně zabývá. Ačkoli je to číslo poměrně vysoké, oproti loňskému roku se počet nespokojených snížil o celých 6 %. O něco lépe hodnotí lidé řešení vztahů ze strany obecních samospráv.

Průzkum se uskutečnil od 4. do 13. dubna a zúčastnilo se ho celkem 1011 lidí.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz