Pašerák

Pašování migrantů do Evropy je velký byznys! CENÍK SLUŽEB

Pašování migrantů do Evropy je velký byznys! CENÍK SLUŽEB
Zdroj: Profimedia

Velké peníze vydělávají pašeráci, kteří do Evropy posílají migranty z Afriky a Blízkého východu. Na neštěstí lidí tak extrémně bohatne úzká skupinka podnikavců.

Evropská unie rozhodla, že problém s uprchlíky budou řešit všechny členské státy EU bez ohledu na to, jestli leží v oblastech, kudy migranti putují za lepším životem. Rozhodnutí však ignoruje základní fakt celého problému - z pašování lidí do EU se stal byznys pro úzkou skupinu převaděčů, kteří si z neštěstí lidí udělali neskutečný byznys a vydělávají milionové částky, upozornil portál topky.sk.

Uprchlíci z Afriky nebo ze zemí Blízkého východu si musí dlouhé měsíce odpracovat, aby vydělali peníze, které jim zajistí cestu do Evropy. Pak prodají veškerý svůj majetek a tyto prostředky pak odevzdají pašerákům.

Ti nabízejí cestu za evropským snem v inzerátech a na sociálních sítích. A ceny jsou opravdu ohromné. Cesta jednoho člověka z Libye do západní Evropy může přijít až na 300 tisíc korun (zvlášť se platí převaděčům po moři, zvlášť po souši). Na dopravních prostředcích přitom panují otřesné hygienické podmínky: žádné pohodlí, žádné kvalitní jídlo ani pití, žádné léky.

Náklady pašeráků jsou tak velmi nízké. V podstatě jim stačí zaplatit naftu do motorů, řidiče nebo kapitána a ozbrojenou stráž. Vše dohromady za čtvrt milionu. Když od všech cestujících vyberou za jednu jízdu přes osm milionů, čistý zisk za 60 lidí na jedné lodi je v přepočtu až 8 milionů korun!

Související obsah

Experti upozorňují, že kvóty EU žádným způsobem neřeší příčinu, ale jen následek krize. "Cílem orgánů EU by mělo být vyhledávání pašeráckých skupin a ve spolupráci s policií, armádou a pobřežní stráží všech dotčených zemí narušovat jejich sítě ještě před vyplutím uprchlíků na moře," citují topky.sk Petera Húsku, který se problematikou zabývá.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz