Dítě

Děti v mateřské školce v Havířově ohrožují nebezpečné chemikálie

Děti z jedné havířovské mateřské školky si začaly stěžovat na bolesti v krku a slzení očí. Zřejmě za to může zdraví škodlivý formaldehyd, který se uvolňuje ze starého nábytku.

I když hodnoty naměřené hygieniky nepřesahují stanovený limit, odborníci upozorňují, že děti jsou citlivější než dospělí, pro které jsou limity nastavené.


A co že dětem je? Trpí bolestmi hlavy, nechutenstvím, kašlou, slzí jim oči a štípe je v nose. Takové problémy má už delší dobu sedm z jedenácti dětí jednoho oddělení havířovské mateřinky.


Bezradní rodiče se obraceli na lékaře a odborníky, nikdo z nich ale nedokázal odpovědět, co to způsobuje - až do zveřejnění zprávy z hygienické stanice. Za vším je vyšší výskyt formaldehydu, který je navíc karcinogenní.


Podle zprávy hygieniků formaldehyd v ovzduší nepřesahuje povolený limit. Ten je ovšem stanovený pro zdravého dospělého člověka. Nikoli pro děti. Ty se slabší imunitou tak mohou mít dýchací potíže.

Související obsah


Tři rodiče a učitelka si měli na zdravotní problémy dětí stěžovat u ředitelky školky. Ta ovšem tvrdí, že za ní nikdo nebyl a že o ničem neví. Podobně překvapení byli při návštěvě štábu TV NOVA i rodiče dětí z jiných tříd. Ani jim nikdo nic neřekl.


Podle toxikologa Karla Bojdy je možné, že se toxická látka do vzduchu dostává z překližkového nebo dřevotřískového nábytku nebo obložení stěn. A takového vybavení je v mateřince požehnaně. Hygienici radí pravidelně a důkladně větrat.

pez, Lucie Cochlarová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dítě

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz