Václav Mertin

Pochvalte dítě i za špatné vysvědčení, říká dětský psycholog

Jak připravit děti na prázdniny nebo na špatné vysvědčení? Jak je naopak správně odměnit, když domů přinesou dobré známky? I na tyto otázky odpovídal dětský psycholog Václav Mertin v pořadu Vaše téma.

Na to, jak správně vychovávat děti, se v pořadu Vaše téma ptala moderátorka Michaela Šmídová uznávaného dětského psychologa Václava Mertina. Podle něj jsou špatné známky na vysvědčení stres a děti by měly být pochváleny i za ně. "Poděkoval bych dítěti, že ten půlrok pracovalo, a to i když dostalo pětku. A zlepšení bych řešil až 1. září následujícího školního roku," řekl Mertin.

Když má člověk dítě, tak se mu musí věnovat. "Z šedesáti procent může rodič ovlivnit, jaké známky dítě bude mít," uvedl dětský psycholog. Neznamená to ale, že by měl rodič právo na svého potomka klást přehnané nároky. "To, že rodič stanovuje dítěti vyšší cíle, než dosáhl on, je v pořádku, ale nesmí to přehánět. Často nastává ten druhý extrém, že se rodiče dítěti nevěnují. Je lepší, když se rodiče dětem věnují víc, než když se jim věnují méně," dodal. 

Velmi náročným obdobím pro dítěte je, když se jeho rodiče rozvádějí. "Když se rodiče rozvádějí, dítě je svázáno nejistotou. Budou mě mít rádi? Co se mnou bude? Dítě je citlivé a začne si vymýšlet věci, které nejsou pravda. A to je zbytečné. Je třeba s ním o tom mluvit v jednoduchých větách a dát mu prostor, aby se mohlo zeptat," řekl doktor a upřesnil, že podporuje, když rodiče v rozvodovém řízení zvolí střídavou péči.

 
 
Dětský psycholog Václav Mertin napsal desítky knih o dětech, učitelích a různých podobách vzdělávacího systému a procesu, například Pedagogická a psychologická diagnostika pro učitele na ZŠ, Výchovné maličkosti: průvodce výchovou dítěte do 12 let či Výchova bez trestů.
 
 
 
 
Doktor Mertin pracuje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde na katedře psychologie vede Oddělení pedagogické psychologie a psychologie pro učitele.
 
 
 

ČTĚTE TAKÉ.

Jak zareagují děti, když vypadne peněženka. Tohle VIDEO vás dostane

Štvalo vás, že jste neměli pravou Barbie? Některé děti jsou na tom stokrát hůř

Když se ti kvůli vysvědčení nechce domů

Když máš nutkání utéct z domu
Je správné děti fyzicky trestat?
Trestat dítě tělesně nebo ho poslat pryč? Hrubá chyba!

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz