MERS

SMRTÍCÍ VIRUS MERS: Jak ho poznáte a jak se bránit? RADY

Že hrozba v podobě zákeřného dýchacího onemocnění způsobeným virem MERS není jen planým mediálním poplachem dokazuje i přístup ministerstva zdravotnictví. To nechce nechat nic náhodě a radí, jak se vyvarovat rizika nákazy.

"Od roku 2012 do současné doby je hlášen výskyt infekce způsobené MERS-CoV z cca 25 zemí světa u více než 1 300 osob, z nichž téměř 500 na následky této infekce zemřelo," uvádí Jan Štoll právě z Ministerstva zdravotnictví. Dodává, že naprostá většina nakažených je z Arabského poloostrova, zvláště Saudské Arábie.

Vše bylo ale relativně pod kontrolou až do letošního června: "V červnu 2015 je zaznamenán vysoký nárůst onemocnění v Jižní Koreji – 138 případů a 14 zemřelých," dodává Štoll. Ministerstvo proto spolupracuje hlavně s hygieniky. "V případě, že by vývoj situace eskaloval, jsme připraveni okamžitě aktivovat všechna epidemiologická opatření,“ uvedl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Ministerstvo také současně vydává soubor rad, jak riziko nákazy virem MERS zminimalizovat, třeba po návratu z rizikové lokality či při podezření ze styku s nakaženým jedincem.


Co dělat po návratu z rizikové oblasti?
• Pokud se při cestě nebo po návratu do 14 dnů objeví horečka vyšší než 38 st. C, dechové obtíže, kašel event. průjem je třeba vyloučit, že by se o infekci MERS-CoV mohlo jednat.


• V případě, že jste na palubě letadla, ohlaste toto neprodleně palubnímu personálu


• V případě, že jste již na letišti, neopouštějte prostor letiště a vyhledejte stálou zdravotnickou službu na letišti.


• V případě, že jste již v místě bydliště, kontaktujte telefonicky svého registrujícího lékaře, popřípadě lékařskou pohotovostní službu a sdělte potřebné informace včetně údajů o pobytu v oblasti Arabského poloostrova nebo v Koreji.


Jaké je riziko nákazy virem MERS-CoV a jak se mu vyhnout při cestě do rizikové oblasti ?


• Cestující na Blízký Východ a do Jižní Koreje by si měli být vědomi přítomnosti MERS-CoV v této zeměpisné oblasti. Přestože Světová zdravotnická organizace zatím nedoporučuje omezit cesty do těchto zemí, považujeme za nutné, aby občané zvážili nutnost a důvody takovéto cesty.


• Ačkoliv zdroje nákazy na Blízkém východě nejsou dosud jednoznačně prokázány, je známo, že jiné nové koronaviry jsou nákazami přenosnými na člověka ze zvířat. V souvislosti s MERS-CoV se předpokládá jako zdroj nákazy velbloud. Proto je třeba důsledně dodržovat základní hygienická pravidla a vyhnout se kontaktu se zvířaty, což platí zejména pro návštěvy velbloudích farem.

Nový druh koronaviru způsobuje symptomy podobné nákaze virem SARS, které se vyznačuje vážnými dýchacími obtížemi. MERS ale navíc vede k rychlému selhání ledvin. Vědci poprvé narazili na nový koronavirus v polovině roku 2012. WHO zatím nemá dostatek informací o tom, jak se virus přesně šíří a co je jeho zdrojem. 

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz