Koronavirus

Wu-chanský virus nebo COVID-19? I nemoci dostávají svá jména

Španělská chřipka, MERS, chřipka ptačí nebo prasečí. To jsou nemoci, které děsí obyvatelstvo po celém světě jednoduše proto, že mohou způsobit smrt. Nejinak tomu je se šířícím se koronavirem. Skutečný název nemoci je ale zcela jiný.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se s epidemií koronaviru rozhodla ukončit dlouhou "tradici“, kdy jednotlivé nemoci nesly pojmenování po určitých místech nebo zvířatech.

Onemocnění, které je způsobováno virem SARS-CoV-2, dostalo nové jméno COVID-19. Zároveň všechna další propuknutí nemocí budou odteď pojmenovány "neutrálním“ vědeckým názvem. Tak aby neodkazovaly k určitému místu, kde nemoc vypukla nebo se rozšířila na člověka, informovala WHO.

Související obsah

COVID-19 byl poprvé zaznamenán v čínském městě Wu-chan. Právě zde byl potvrzen první přenos viru ze zvířete na člověka. To vedlo některé organizace k tomu, že nemoc začaly označovat jako wu-chanský virus. Ředitel WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, se ale k této situaci vyjádřil velmi jasně. Nemoc dostala svůj oficiální název.

Související obsah

"Musíme najít jméno, které neodkazuje k určité lokaci, zvířeti, individualitě nebo skupině lidí, které je vyslovitelné a vztahuje se k nemoci. Pojmenování je zásadní, abychom se vyhnuli nevhodným označením nebo stigmatu," dodal.

WHO se tak snaží poučit z minulosti, kdy bývalo zcela běžné, že názvy nemocí referovaly k místu nebo zvířatům. Třeba španělská chřipka nepropukla ve Španělsku, tato země byla ale první, kdo o nemoci psal. Původ měla pravděpodobně totiž v Asii.

Související obsah


Podobně tomu bylo s MERS (Middle East Respiratory Syndrome), který geograficky odkazoval k Blízkému východu, nebo označením prasečí či ptačí chřipky.

pb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz