Sport

Co si vzít s sebou na kolo, aby nás nic nezaskočilo? RADY EXPERTA

Co si vzít s sebou na kolo, aby nás nic nezaskočilo? RADY EXPERTA
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Jak si vybrat správně kolo a vybavení na něj už víme z předchozích dílů našeho cyklospeciálu. Nyní se zaměříme na to, co si s sebou sbalit do batůžku na delší vyjížďku, aby nás na cestě nic nepřekvapilo.

"Samozřejmě nemůžeme zabránit všemu, důležité ale je, abychom s sebou měli alespoň základní vybavení, které nám pomůže předejít problémům," doporučuje hned v úvodu prodejce kol Cyril Mladenov. Co to znamená?

Základem je mít s sebou dostatek jídla a pití. Předejdeme tím, tomu že nám dojde energie a nebudeme ji mít čím doplnit. Dostatek tekutin, zejména v letních měsících, je naprostou samozřejmostí. Některé batohy mají uvnitř speciální kapsu pro vodní rezervoár. To je vak, který pojme velké množství tekutiny, a my z něho můžeme pomocí hadičky pohodlně upíjet i během jízdy. Na delší cesty je to ideální varianta.

Volbě správného stravování jsme se věnovali v jednom z minulých dílů cyklospeciálu. Vhodné s sebou je například ovoce či proteinová tyčinka.

Dalším prvkem výbavy, který by neměl na delší výlet v batohu chybět, je bezesporu náhradní oblečení. Pokud jedete někam na celý den, není dobré se spoléhat na to, se nezmění počasí. "Zejména na horách se počasí mění velmi rychle a může vás tak lehce zaskočit třeba letní bouřka. Proto je dobré s sebou mít alespoň lehkou prodyšnou bundu nebo pláštěnku," radí Cyril Mladenov.

Pro případ náhlého ochlazení existují i speciální návleky na ruce i nohy. Jsou velmi skladné, snadno se nasazují a v případě že se váš výlet protáhne do večerních hodin, přijdou vhod.

V neposlední řadě je dobré mít s sebou na výlet i základní nářadí k opravě kola. Nejčastějším problémem na cestách bývá defekt kola, tedy že, jak se říká lidově, píchneme. "Určitě doporučuji s sebou mít náhradní duši a pumpičku," radí Cyril Mladenov. Vyměnit píchlou duši zvládne opravdu každý a leckdy vás to může zachránit před velmi dlouhou procházkou vedle kola.

Při výměně je vhodné mít u sebe také tzv. montpáky. Tento skladný plastový nástroj nám pomůže dostat pneumatiku z ráfku kola. Pouhýma rukama je to u některých plášťů dosti složité, u některých skoro nemožné. "Po sundání pneumatiky z ráfku kola ji doporučuji zkontrolovat, prohmatat, pro ujištění, že v ní není zabodnutý například střep nebo trn, který by po nahuštění nové duše způsobil opětovný defekt," radí Cyril Mladenov.

Nestává se to příliš často, ale občas můžeme píchnout i víckrát za vyjížďku. Proto je dobré, kromě náhradní duše, s sebou vozit i lepení. Opět se jedná o velmi lehkou a skladnou krabičku, která v batohu nezabere příliš místa a může nám ušetřit spoustu nedobrovolné chůze. Již pár minut po zalepení můžete pokračovat v jízdě. Pokud si troufnete i na další menší servisní zákroky na kole, je dobré s sebou vozit i multifunkční klíč, který obsahuje imbusy a šroubováky.

"V zásadě se dá říci, že nelze problémům během cyklovýletu zcela zabránit, ale správným vybavením, které máte při sobě, můžete eliminovat jejich důsledky a nenechat si tak výlet zkazit," shrnuje na závěr Cyril Mladenov.

TN.cz/Jakub Deml

K tématu Sport

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz